2017-08-25, 20:25
  #15541
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Max3x
Bra poäng, varför gjorde han det inte? Bränsle borde han haft, iaf t/r Bornholm, dit han skulle åkt nästa dag. Vhf fanns ombord, han blev kontaktad på den.

Det första han skulle gjort är att lägga sig vid kaj i centrala Köpenhamn en 30 min, alltid någon som i efterhand tyckt sig se KW gå iland.

På 80 meter i Östersjön hade ingen bärgat ubåten.

Bärgning av U-båt, även på stora djup är inga problem att utföra.

Detta har också gjorts vid ett flertal tillfällen.
USA bärgade 1974 ryska K-129 på 5.000 meters djup. CIA:s uppgifter
Konsortiet Mammoet-Smit (Nederländerna) bärgade 2001 K-141 "Kursk" på 108 meters djup.
Danskarna har själva möjlighet att bärga ubåtar genom företaget STARBOARD Aps Aarhus.
Citera
2017-08-25, 20:28
  #15542
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cellplast
Vet inte om detta varit uppe förut. Enligt SS 83 13 40 (dvs standardnorm som gäller för fasadstegar) så skall ryggskydd ha en radie på 325 mm - dvs en diameter på 65 cm. Och ryggskyddet - dvs skyddskorgen - monteras så att stegen inte inkräktar på det utrymmet.

Fritt fram att söka reda på lämpligt hus och börja klättra i brandstegar och notera hur mycket utrymme det finns. Om röret i ubåten är 52 cm så skall då 13 cm dras av i förhållande till utrymmet på brandstegen. Om stegen i ubåten sticker in i röret så skall ytterligare utrymme dras av.

Skall man rädda någon vid brand är behovet normalt att klättra nedåt. I ubåtsfallet så gäller det motsatta.

https://www.sis.se/contentassets/3a8bcc511d5d45ae9169eec23c1760d4/ss-831340.pdf

Ryggskydd krävs väl bara över 3 eller 5 meter tror jag minnas efter att ha ritat plattformar
Citera
2017-08-25, 20:29
  #15543
Medlem
mb20guys avatar
Om vi nu utgår från att han trots sin ringa ålder även mördade den japanska turisten så skulle det vara intressant att veta hur han betedde sig under den perioden. Humörsvängningar etc. Finns det ingen motsvarighet för flashback i danmark där det diskuteras detta? Var han mobbad under den tiden 1986 förresten?
Citera
2017-08-25, 20:30
  #15544
Medlem
Några saker det har spekulerats om i tråden jag ventilerar

Är Madsen smart?
För att vara ansedd som smart har han betett sig osedvanligt korkat hela tiden i det här fallet gång på gång. Det finns inget i hans bakgrund som pekar på att han är vidare kompetent, utom honom själv. Tålamod för sina intressen, jovisst. Men vilken genomsnittlig jeppe som helst kan bygga en ubåt givet tid och intresse. De flesta väljer att lägga sin tid på andra projekt i livet istället. Han har inte uppfunnit något. Så nej, inte vidare smart.

Gjorde Kim något som retade upp honom?
Vem vet i Madsens sjuka sinne - men det spelar ingen roll eftersom det inte finns några godtyckliga ursäkter för att stycka någon. Hon hade ingen chans att veta att hon skulle åka med ett monster - ungefär lika troligt att det sker som att du och en kollega går ner i källaren på ditt jobb, och kollegan styckmördar dig där helt plötsligt för att du sade hallonsaft istället för jordgubbssaft.

Har Madsen styckat förr?
Frågade en psykologbekant som bedömde det, givet Madsens agerande efter och under dådet. En teori är han gjort det flera gånger, och att blivit så övertygad om sin egen storhet att han trodde att han lekande lätt skulle klara det denna gång också.

Var dådet planerat?
Ja. Hur många styckar någon som råkat ut för en olycka?


Så nu hoppas vi på att Mad-Madsen får lida resten av sitt värdelösa liv, att han förstår att han fått kalsongerna neddragna och blivit avslöjad som den bluff han inför världen, och förstås, att han eventuella tidigare brott klaras upp.
Citera
2017-08-25, 20:31
  #15545
Medlem
Browndawgs avatar
Varit på ett jobb så har missat endel. Men fattar jag rätt att han fortfarande sitter och tjurar och menar att det var en olycka?

Iallafall jag är då jävligt nyfiken på hans förklaring som han lämnat. Alltså den senaste versionen.
Citera
2017-08-25, 20:33
  #15546
Medlem
Sgt.Blands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Var har du fått det från att PM är klent bygd? Jag tycker han ser rätt spänstig ut men det är svårt att se då han har rätt fluffiga kläder på sig för det mesta.
PM har ju för helvete knappt en muskel på kroppen. Visst man kan vara typ "kampsportstark" men tillåt mig att tvivla på att PM är speciellt stark.

https://ing.dk/sites/ing/files/images/48734.jpg

Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Främre luckan är lättare att lyfta upp någon genom än via tornet om man lyfter med rep stående ovanför luckan.
Ja kanske, men jag uppskattar lyfthöjden ändå till ca 300 cm. Eftersom att PM verkar neka till att ha styckat kroppen så måste han ju nu då bevisa att han har kunnat få ut kroppen ur ubåten i ett stycke. Lyfta ut kroppen utifrån i främre luckan är ju ett alternativ. Men då måste PM ju också visa att han klarar av det. Annars så är det ju bara ännu ett påstående som visar sig att inte stämma så bra överens med verkligheten.
__________________
Senast redigerad av Sgt.Bland 2017-08-25 kl. 20:40.
Citera
2017-08-25, 20:34
  #15547
Medlem
GilGrissom82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mb20guy
Om vi nu utgår från att han trots sin ringa ålder även mördade den japanska turisten så skulle det vara intressant att veta hur han betedde sig under den perioden. Humörsvängningar etc. Finns det ingen motsvarighet för flashback i danmark där det diskuteras detta? Var han mobbad under den tiden 1986 förresten?

Här finns en del som beskriver hans liv, studier, skolkamrater, lärare år 1986:

(FB) Svenska Kim Wall hittad död sedan danska ubåten UC3 Nautilus havererat (2017-08-11)

I boken står inte ordagrant att han blev mobbad, men litet intressant att författaren på ett ställe skriver "med en af sine kammerater" som ju kan tyda på att PM inte var så socialt begåvad bland de andra barnen
__________________
Senast redigerad av GilGrissom82 2017-08-25 kl. 20:42.
Citera
2017-08-25, 20:34
  #15548
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FruStormufti
Nja. Jack a la rivmärken i näsan, ja, ser ut att ha tvättat fejjan snabbt, ja.
Ser mer ut som verkstadslort. För smuts är det.
Han hade väl sina skäl. Det har alla.

Det ser faktiskt ut som han blött näsblod ur vänster näsborre. Visst kan det vara en massa andra saker också. Men vid en närmare titt inzoomat ser man att han är smutsig i skägget, och det ser lite ut som rester av torkat blod. Sedan ser man att det ser ut att vara lite mer alldeles i underkant av vänster näsborre. Jag säger absolut inte att han blött näsblod, bara att det ser så ut. Troligare kanske är att han torkat bort svett i ansiktet med en blodig hand under arbetet med styckningen, och sedan inte fått bort allt när han tvättat sig.

Eller så är det bara gammal vanlig hederlig smuts. Men omständigheterna i detta fallet gör ju att det är mer sannolikt med blod, än med hederlig smuts
Citera
2017-08-25, 20:36
  #15549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Det ser faktiskt ut som han blött näsblod ur vänster näsborre. Visst kan det vara en massa andra saker också. Men vid en närmare titt inzoomat ser man att han är smutsig i skägget, och det ser lite ut som rester av torkat blod. Sedan ser man att det ser ut att vara lite mer alldeles i underkant av vänster näsborre. Jag säger absolut inte att han blött näsblod, bara att det ser så ut. Troligare kanske är att han torkat bort svett i ansiktet med en blodig hand under arbetet med styckningen, och sedan inte fått bort allt när han tvättat sig.

Eller så är det bara gammal vanlig hederlig smuts. Men omständigheterna i detta fallet gör ju att det är mer sannolikt med blod, än med hederlig smuts

Han var ju helt ren när de åkte ut
Citera
2017-08-25, 20:36
  #15550
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Singoallaa
På bilden är han alltså i den främre luckan. Varför kunde han inte ha fått ut Kim hel genom den? Ni som tror att han styckade henne pga transport ut. Länk: https://ing.dk/sites/ing/files/images/48734.jpg

Klart att det är genom den luckan han tagit ut henne. INTE genom tornet som alla idioter babblar om. Vad svårt ska det va...???
Citera
2017-08-25, 20:37
  #15551
Medlem
trngws avatar
Läste just att PM har tillgång till media i sin cell, kan titta på TV osv. Helt jäkla sanslöst. Jag tyckte danska polisen visade prov på mycket god effektivitet när de högg Madsen så snabbt efter att han kom iland, men nu, två veckor senare, kan han fortfarande sitta i sin cell och följa allt som händer. Hur i h-vete tänker polisen där?
Citera
2017-08-25, 20:37
  #15552
Avslutad
Jättebra bild .hela näsan.är blåaktig ser nästan ut som nån bitit i den .men kolla in nagel banden .det ser ju ut som han slaktat ett djur. Fullta av torkat blod ha även.i ansiktet under näsan o runt munnen. Vet i fan vad han gjort. Men slaktarn i byn tog sig ofta ett glas blod och några supar efter.Har PM någonsin jobbat med slakt eller liknande?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in