2017-08-24, 19:30
  #14389
Medlem
Läste någonstans att det var ett handelsfartyg som höll på att krocka med utbåten samma natt. Kan ju vara så att han dumpat kroppen hel men sedan har handelsfartygets bogpropellrar träffat kroppen. Antagligen skulle det kunna slita en kropp i stycken.
Citera
2017-08-24, 19:30
  #14390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swimp78
Mycket snack om att han är en tunnis. På äldre filmer när han klättrar in och ur ubåten ser han senig och stark ut när han med lätthet häver sig över kanten in och ur ubåten. Man behöver inte vara "stor" för att erhålla en viss styrka
Som påpekats gång på gång på gång på jävla gång är det inte styrka som är problemet, det är ett mekaniskt problem. Man styckar inte bara för att få ner vikten, utan för att underlätta hanteringen. I detta fall torde just hanteringen vara huvudorsaken.

Tänk själv. Du står i ett utrymme med tak i form av ett valv. Längst upp i valvet finns ett rör med 58 cm diameter. Du har inte ett behändigt block med handtag om 60 kg, utan en hal och kanske totalt nerblodad kropp. I alla händelser helt lealös där (innan rigor mortis) alla lemmar och huvud kan slänga och skjuva fritt kring sina frihetsgrader. Helt mjuk och sladdrig, men ändå hård på olämpliga ställen. En stor, flera kg tung klump till huvud som i sig är hård, axlar som är hårda i en riktning men inte nödvändigtvis i en annan.

Att flytta en död kropp är ett mekaniskt problem och det är lättare att slänga upp en levande person på axeln. Det är inte för inte som lik efter mordoffer har släpskador på hälarna, etc, trots att GM inte var någon tunnis. Nu hade ju PM det stora problemet att kroppen skulle vertikalt väl en 6 meter eller så, delvis genom ett smalt rör. Stege finns, men det är allt. Eftersom han är på en båt finns där allehanda verktyg och pinaler. Vad väljer han att göra efter att kanske försökt få upp liket ur båten genom att bära det på axeln några gånger, men misslyckats för att något alltid har hakat i, som huvud, hälar, axlar och knän.
Citera
2017-08-24, 19:31
  #14391
Medlem
Docklands avatar
Lilla luckan

Tornet, ser rätt trångt ut också

http://www.abc.net.au/news/image/8803010-16x9-700x394.jpg

E: Vet inte hur man direktlänkar till bilder som saknar filändelse. Två bilder borttagna från mitt inlägg.
Citera
2017-08-24, 19:31
  #14392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av uttsi
Ok, ja då kan du ju intyga att 50 cm är inte speciellt mkt att spela på

500x100mm tar man sig enkelt genom
500x1500mm tar man sig inte enkelt genom
Citera
2017-08-24, 19:31
  #14393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av uttsi
Är tornet 52 cm - stegen. Så baxar du ingen kropp upp där. Punk slut


Luckan i tornet har den största diametern - ca 60 cm -

Det intressanta med tornet är att man har en hög punkt så att man kan hissa och slacka utan att anstränga sig själv överhuvudtaget.

Jag menar inte block och talja - jag menar att man för repet ett par tre varv så att man kan vila -
Citera
2017-08-24, 19:32
  #14394
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Felicie
Läste någonstans att det var ett handelsfartyg som höll på att krocka med utbåten samma natt. Kan ju vara så att han dumpat kroppen hel men sedan har handelsfartygets bogpropellrar träffat kroppen. Antagligen skulle det kunna slita en kropp i stycken.

Polisen har sagt att den är styckad av en människa.
Citera
2017-08-24, 19:32
  #14395
Medlem
hoppsanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BerraSWE
Det kan ju vara så att pojkvännen blev orolig eftersom han visste att KW skulle konfronterera PM med något speciellt, kanske hade hon fått reda på något olämpligt om PM och skulle kolla upp om det stämde.

Frågan är varför hon frivilligt går med på en ubåtsfärd helt ensam med honom, kanske ville hon gå in i detalj om honom och det var enda sättet att avskärma sig från omvärlden, men det blev även hennes död då hon frågade för mycket och för avancerat.

Jag tror iaf att KW kom in på något väldigt känsligt för PM, något som ingen annan visste om.
En erfaren journalist är knappast så dum att hon konfronterar någon ensam i en ubåt.
Citera
2017-08-24, 19:32
  #14396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Glansigpung
500x100mm tar man sig enkelt genom
500x1500mm tar man sig inte enkelt genom
Blev det inte lite fel där? :-D
Citera
2017-08-24, 19:32
  #14397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jori9900
Men ponera att hon halkade av däcket av någon anledning och drogs in i propellern.. därav skadorna.. och han blev så chockad att han glömde allt.. är det en möjlighet?
Ponering avslagen.

Då hade man hittat en propellersargad kropp, inte en styckad. Dessutom har ju rättsläkare ju nu undersökt saker och bekräftat styckning. Enklast är det väl om det finns skärskador på skelettdelar i närheten av separeringsstället, etc.
Citera
2017-08-24, 19:33
  #14398
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kjelle83
Eller så hade han inte tillräckligt med tyngd för att det inte skulle kunna börja röra sig på botten i strömmarna och sedan lossna.
Varför krångla till det. Krävs nog ganska mycket tyngd och rejält fastsatt för att det garanterat ska ligga kvar.

Han skulle lärt sig av Dexter om hur man gör. Att han nu gjorde saker som att tömma kroppen på luft gör ju att han åtminstone vet mer än vad man skulle gjort. Det från Dexter är då rejält tåliga plastsäckar sedan ordentligt med vikt. Möjligen var han kanske på väg för att köpa plastsäckar m.m.
Citera
2017-08-24, 19:33
  #14399
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BerraSWE
Han kanske dumpade delarna allt eftersom han styckade KW och inte alla delar på en gång.
Jag tror det är kanske lättast att ta huvudet först för sen har du bara en kropp att titta på.

Någon föreslog att vill man ha lugn och ro för styckning så går man i undervattensläge ned mot botten. Då kan man göra vad man vill utan risk för att bli påkörd vid ytan. Det finns en risk vid varje uppstigning, så han skulle ta onödiga risker genom att åka upp och ner i vattnet för varje kroppsdel.

Jag tror det finns två skolor kring vad som är lättast. Den ena skulle täcka över huvudet och testa om man fysiskt och psykiskt klarar av att t ex skära av en fot, ett underben. Den andra skolan skulle skära av huvudet direkt för att kroppen inte skulle vara personlig.
Citera
2017-08-24, 19:33
  #14400
Medlem
Docklands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
En erfaren journalist är knappast så dum att hon konfronterar någon ensam i en ubåt.

Jaså? Hur många ubåtsmord kan vi räkna upp i norden, senaste 20 åren?

E: Ah, konfronterar, jag läste slarvigt.
Ja, det har du rätt i. Utsatt plats för drama, so to speak.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in