Ursprungligen postat av
13stryket
Kopierade artikeln
En strippa i ubåtsverkstaden och ”stygga” fester med kvinnor utklädda till sjöjungfrur.
I boken ”Raket-Madsen” avslöjas detaljer om u-båtsforskaren Peter Madsens vilda liv.
Han är besatt av ubåtar och som drömmer om att skicka upp en bemannad dansk raket i rymden.
Peter Madsen har aldrig hållit sig inom de gängse ramarna, vare sig det gäller hans visionära drömmar om att ta sig ner till havets botten i sin hembyggda ubåt, att flyga ut i rymden i sin egen raket – eller i det privata livet.
I boken ”Raket-Madsen” av Thomas Djursing avslöjar Peter Madsen detaljer om sitt privatliv.Boken går tillbaka till den tid då Madsen som sexåring bodde hos sin far efter att föräldrarna hade skilt sig.
Journalisten och författaren Thomas Djursing beskriver för Ekstra Bladet hur Peter Madsen definierar sig själv som den totala motsatsen till sin far, som en man som enligt Madsen var svartsjuk och hade en enkelspårig kvinnosyn.
– Kompassnålen pekar alltid i sin motsatt riktning till hur hans far var. Till exempel var pappan svartsjuk. Peter är inte svartsjuk. Därför kan han leva som han gör.
– Det här är förstås min egen tolkning, en tolkning som jag gör som författare. Jag tror att Peter håller med mig delvis, men inte i allt. Men för mig är det väldigt tydligt att det är så här det ligger till, säger Thomas Djursing till Ekstra Bladet.Passion för raketer
I boken berättar Peter Madsen att fadern förbjöd honom att träffa sin mor mer än en gång om året.
Men Madsen kommer ändå inte ihåg den frånvarande mamman som något stort problem, för hos pappan fick han hålla på med sin allt överskuggande passion – bränslen och raketer.
– Jag ville bara stanna hos min pappa. Han hade en verkstad, och där fanns det möjligheter, säger han i boken.
Peter Madsen har tre halvbröder. Efter föräldrarnas skilsmässa träffade han sin halvbror Benny bara ett par gånger per år. Båda föräldrarna är nu döda.
– Jag skulle ha velat vara där för Peter efter att hans pappa dött, jag tyckte synd om honom när jag tänkte på var han skulle fira jul. Vi försökte flera gånger bjuda in honom, men han ville inte. Småningom gick det upp för mig att det där med jularna, det var ett problem för mig men inte för Peter. Han firade jul hos några av sina vänners familjer, det spelade ingen roll för honom, säger halvbrodern Benny Egesø i boken.
En nörd som inte festade
I skolan blev den nördiga pojken med stora, runda glasögon och platt hår kallad ”Fessor”. Han gick sällan på fester och visade inget intresse för flickor.
När den nördiga raketbyggaren växte upp och fick luft under sina drömmars vingar kom också kvinnorna att betyda allt mer i hans liv. Och när han hade fyllt 20 tog han revansch på kvinnofronten.
När Peter Madsen gick på högskolan fick två lesbiska kvinnor honom att upptäcka nya sidor av sig själv.
– Jag förstod aldrig varför sexualiteten skulle vara begränsad till två personer, och jag förstod inte varför tjejerna inte hade nätstrumpor, höga klackar och korsetter. Det var alltid badtofflor och träningskläder. Så jag började utforska underjorden tillsammans med en väninna från högskolan, säger han i boken.
Fester med sjöjungfrur
Peter Madsen är gift men har inga barn.
Enligt Thomas Djursing låter Madsen sig inte begränsas av äktenskapet.
– Det ska inte tolkas som att han inte älskar sin fru. För det gör han. Men för honom är det inte begränsat till två personer.
Nära sin verkstad har Peter Madsen hittat en gemenskap i konstnärskollektivet Half Machine, som håller till på en gammal pråm och gör experimentella installationer.
När Peter möter Half Machine, har han redan utforskat en stor del av Köpenhamns sexuella miljöer. I Half Machine hittar han en samling konstnärer inte bara vet hur man blandar teknologi och fester – de är också bra på att blanda konst och sexualitet.
Pråmens folk deltar ofta i de så kallade Kinky Salon-festerna – en värld där alla klär ut sig till exempelvis varulvar och sjöjungfrur medan de spelar, dansar och spelar musik.
En värld som Peter Madsen i boken beskriver som ”varmhjärtad och fylld med kramar, kärlek ... och lite stygg”.”När han byggde sin utbåt ’Freya’ levde Peter Madsen i två världar. I en böjde han järnplåtar och svetsade ihop sin ubåt, i den andra utforskade han fetischmiljöer i Köpenhamn”, står det i boken.
Strippa i vattentanken
Vid ett tillfälle möttes de båda världarna när han bjöd in en svensk strippa till sin verkstad. De badade i en av de stora tankarna som Peter Madsen använde för att testa ubåtens motorer.
– Det var så trevligt att hon var med hemma i verkstaden där jag byggde ”Freya”, och det är en mycket speciell plats på ubåten, där hon rörde vid den. Den platsen har jag alltid haft ett mycket speciellt förhållande till, säger Peter Madsen i boken.
Förhörd om mord
Det är inte första gången som kriminalpolisen visat intresse för Peter Madsen. Redan 1994 gjorde hans stora intresse för sprängmedel att han blev förhörd om mordet på 29-årige Henrik Christensen, som dödats av en kraftig brevbomb på ett kontor i Köpenhamn två år tidigare
Då hade Peter Madsen redan blivit utesluten ur raketklubben Dark för att de andra medlemmarna tyckte att han tog för stora chanser i sina experiment.
Han säger i boken ”Rocket-Madsen” att den kvinnliga kriminalaren frågade om hans politiska åsikter och sa att polisen visste att rakettillverkarna skulle kunna producera en bomb om de ville.
– Jag gav min förklaring och sa till henne att min politiska övertygelse var att vi skulle kolonisera hela universum. Och sedan hörde jag inte mer från dem, säger Peter Madsen i boken.