2017-08-21, 20:58
  #10033
Moderator
Tystnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BerraSWE
Han kunde antagligen inte bära henne upp själv så han styckade henne, är väl några som redan varit inne på detta i tråden.
Nu förstår man varför han sänkte ubåten, för att dölja blodspåren.
Verkar vara värsta Hannibal Lector historien detta!

Psykopaten Madsen kommer skriva in sig i kriminalhistorian den saken är klar.
Styckmord i en U-Båt!! ...

Precis, ubåten var troligen helt nerblodad därför psykopaten sänkte den.
Visserligen inte bekräftat det är KW men hur stor sannolikhet är det att skulle vara någon annan.
Sa köpenhamnspolisen något om när identifieringen kan väntas vara klar?
Citera
2017-08-21, 20:58
  #10034
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Just det. Styckad för att kroppen ska bli hanterbar dvs över huvud taget gå att flyttas, vilket också förklarar att Madsen senare uppsåtligen sänker ubåten dvs i ett försök att förstöra teknisk bevisning.

För övrigt finns det dom som påstår att kroppen skulle ha degraderats efter sju dagar i vatten så till den mån att lemmar samt huvud skiljts från kroppen på naturlig väg. Detta är rent svammel, bara så vi har det klart för oss.

Nej PM skulle fått upp henne så mest troligt att vi har att göra med en offensiv styckning.
Citera
2017-08-21, 20:58
  #10035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Fast så snabbt faller väl inte kroppar isär?

Jag tänkte dock på om kroppen skadats mekaniskt i vattnet, exempelvis om han slängde i den invid fraktfartyget han var i närheten av?
Mjukdelar kan falla isär med hjälp av fåglar, fiskar etc. Men alla lemmar och huvud saknas. Inte en chans att detta är nåt annat än styckning. Men om det är Kim har jag ingen aning om.
Citera
2017-08-21, 20:58
  #10036
Medlem
Krungtheps avatar
Vi kan nog med sannolikhet gränsande till visshet slå fast att det är KW som hittats - styckad av Raket-madsen.

Polisen uppger att det är en kvinno torso som hittats, halkar man i och "styckas" av en propeller så är det inte så troligt att kroppen styckas upp i armar, ben, huvud och torso för sig, Frågan är om Raket Madsen hade verktyg, såg och liknande för att stycka en kropp ombord på båten eller har han gjort ett snabbt stopp vid sin verkstad - som väl också ligger på Refshale ön - för att hämta verktyg?

En ostyckad kropp löses inte upp i delar på 10 dagar i Öresund så PM har ju uppenbart haft möjlighet att om nu KW förolyckades på U-båten som han hävdar kontaktat polisen/sjöräddningen och berätta vad som hänt.

Sen begriper jag inte varför han inte kunde ta upp henne intakt genom frontluckan, 60 kilo och en liten kropp samt att det borde finnas tampar så det räcker på en båt för detta.

Hade han kommit med en rimlig förklaring till att hon omkom och att han i panik slängt kroppen överbord skulle han nog kunna klarat sig ganska lindrigt undan. Men nu verkar hon vara styckad och då kommer det hela i ett helt annat ljus.

Det blir svårare att avgöra om PM talar sanning om dödsfallet. Skulle säga att PM är rökt och kommer få spendera ett antal år på Vridslöselille statsfengsel.

Usch, nu fick styckningsscenen i Pusher 3 på näthinnan...
Citera
2017-08-21, 20:58
  #10037
Medlem
bradgardsindianens avatar
Fast om desäger att torson de hittat legat en tid så kanske det är längre än KW har varit försvunnen?

Å andra sidan, när de hittar kroppar som de uppger varit i vsttnet länge så brukar de säga att de inte kan uttala sig om det är en man eller kvinna... Så hur gammal är denna kropp de hittat nu då tro?
https://www.b.dk/nationalt/kvindelig-uden-hoved-arme-og-ben-er-fundet-ved-amager
Citera
2017-08-21, 20:58
  #10038
Medlem
Nu har jag inte varit aktiv på ett tag, Men finns det något motiv eller koppling mellan dom två sedan innan? Det måste ju vara väldigt ovanligt utan motiv om det inte är en återfallsförbrytare. Att han skulle börja i sin ålder känns väldigt konstigt.
Citera
2017-08-21, 20:59
  #10039
Medlem
Sarumans avatar
Personen som fann kroppen såg omedelbart att det var en kvinna, och polisen såg också detta. Alltså var överkroppen i tillräckligt bra skick för att kunna göra en sådan bedömning.

Det betyder att om det är fiskar och andra vattendjur som ätit av huvud, båda armarna och båda benen under de gångna nio dagarna så har de varit väldigt selektiva.

Tycker det tyder på att PM spenderat sina 13 timmar under vatten med att stycka KW.
Citera
2017-08-21, 20:59
  #10040
Medlem
Om man nu ska välja ett tillfälle mörda och stycka en kropp så kunde kunde inte tillfället ha varit sämre? Var ju allmänt känt för de flesta i området att Kim Wall fanns på hans ubåt.

Utesluter inte helt att det skett en olycka på ubåten som han bär ansvar för, och att han i ren panik styckat och dumpad kroppsdelarna i havet.
__________________
Senast redigerad av Kimma7 2017-08-21 kl. 21:01.
Citera
2017-08-21, 21:00
  #10041
Medlem
Bluebeast72s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rubar
Det handlar ju om vältrafikerade farvatten; kan kroppen ha påseglats och skadats/gått sönder?

Låg sannolikhet kanske, men ev möjligt.
Ingen dum tanke, den slog även mig. Behöver inte innebära styckmord med tanke på starkt trafikerad led.

Onekligen weird fall detta, bör ju bli film av eländet.
Citera
2017-08-21, 21:00
  #10042
Medlem
Min brors kusins avatar
Hur tror ni tankarna går hos "raketforskaren" när han inser att det nog inte blir någon rymdresa för hans del?
Citera
2017-08-21, 21:00
  #10043
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjILY
Är du lite dum? Georgiasundet är inte aktuellt vatten! Där är det djupare, det handlar mer om bottenlevande djur och jag har inga uppgifter på hur strömt det är på botten.

I stället är det du som bör sluta larva dig och snacka mot bättre vetande. Jag har redan gett boktips i tråden för den som vill veta vad som händer en kropp där det är lite strömt...

Det går fort att bryta ner en landlevande död kropp i saltvatten, men inte riktigt så fort som du vill påstå.
Det har gått 10 dagar sedan hon hamnade i vattnet & det tar rimligtvis betydligt längre tid att hela kroppen separerar/förmultnar på ditt beskrivna vis samtidigt som man så direkt kan konstatera att det rör sig om en kvinnokropp.
I artikeln jag länkade nämns att man testat gris-kroppar på 7-15m djup (i ett strömt inlopp) och det tar veckor, månader innan bara skelettet är kvar.

Du kommer aldrig kunna garantera att hon inte lemlästats, så du gör nog klokt i att spara på okväden.

Citat:
Ursprungligen postat av Rubar
Det handlar ju om vältrafikerade farvatten; kan kroppen ha påseglats och skadats/gått sönder?

Låg sannolikhet kanske, men ev möjligt.

Edit: såg nu att denna tanke redan tagits upp.

Mm..
Kanske, men ej rimligt med tanke på att verkligen alla fyra lemmar saknas, samt huvud.
__________________
Senast redigerad av rotesau 2017-08-21 kl. 21:07.
Citera
2017-08-21, 21:01
  #10044
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Praetori
Nejdu. Det handlar om 10 dagar i Östersjön i detta fallet. Något underben, underarm och fingrar kan möjligtvis saknas (beroende på om kroppen flutit eller inte brukar sjöfåglarna göra sitt) men om det enbart rör sig om en torso vågar jag påstå att kroppsdelar saknas av annan anledning.
Dessutom brukar kläder som jackor och tröjor (och byxor/strumpbyxor i de fall det är aktuellt) tendera att hålla ihop även kroppar som legat ett tag. Vi skall inte bli mer morbida än vad som är nödvändigt med respekt för den avlidnes efterlevande men att det flyter upp enbart en torso vid de här breddgraderna hör inte till vanligheterna (om det nu är en kropp som hör till det aktuella fallet).
Jodå, platsen såväl som årstiden är ideal för ändamålet. Det är inte en död botten i kvarken eller syrefri och iskall atlantbotten vi talar om, utan ett inlopp som dessutom har strömmar.

Titta på hur kroppar bryts ner i floder, inte hav för relevans. Så fort det blir lite varm och är strömt så kommer fingrar, tår och sedan armar och ben samt huvud lossna inom några veckor. Tidsspannet här är som sagt veckor och även om Wall bara varit försvunnen i 10 dagar så är det inte på något vis orimligt eller fantastiskt att kroppen skulle vara i delar. Det som dock är fantastiskt är trollens förmåga att göra spinn av en presskonferens.

Du har helt rätt i att kläder är mycket segare än kroppar och kläder kan potentiellt hålla kvar kroppsdelar under lång tid (kjol talar emot, men strumpbyxor talar för, de är nog extremt sega i sammanhanget).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in