Citat:
Ursprungligen postat av
Dricksglas55
Olycka my ass!!!
Händer det en olycka så meddelar man polisen, inte hittar på story om att hon gått i land och låtsas som att det regnar. Även om det finns massa troll i tråden som absolut vägrar inse att hon vad JAG TROR blivit våldtagen, mördad och dumpad. Inte krångligare än så.
Vila i frid Kim.
PM måste ha förstått att en sådan dödsolycka måste utredas av polis och man begraver inte en journalist som dött på sin båt till havs.
Han ljuger, det finns ingen tvekan. Men även om han talar sanning har han gjort fel.
Att han sedan på natten åkt runt öresund och på morgonen sänkt sin ubåt med flit finns det ju ingen anledning till i denna situation. Hans beteende liknar en person som vill sopa undan bevis.
Nu är det ännu viktigare att man hittar Kim Walls kropp och jag tycker inte att man ska avbryta sökinsatsen om det så tar flera månader.