Citat:
Ursprungligen postat av
beaver_se
Hon kanske skall göra ett reportage med IS som boifrienden inte gillar, ubåtskaptenen ger henne tid att försvinna och får massa pengar i skadestång för felhäktning när hon sen dyker upp, om hon då så att säga "rest iväg" efter landstigningen utan hans vetskap dragit på lakanet och rest till Syrien, vem vet.
Den svenska kustbevakningen har väl sin hemmahamn i Medelhavet nu för tiden då de "skyddar och hjälper nödställda längs vår gräns... Fy fan och billigt är det inte heller.
Haft overaller av typ nylon som är lättvättade (fördel när man håller på med oljor och sån skit typ), blir sliskiga när det är lite varmt, går tokbort.
Jodå det händer, tidningen IDG.se hade kul bilder för något år sedan på moderkort som drabbats av statisk el, såg ut som kratrar i högupplösning på de där "spåren" av ten på kortet, som då ger sluga fel på delarna. Hur som massa kul bilder, de har säker kvar det på något sökbart arkiv.
Om du ser kratrar i tennet på kretskortet så pratar vi inte statisk elektricitet utan någon kortslutning.
Vill du se skador från statisk elektricitet på elektronik så får du normalt växla till elektronmikroskop och titta på ledningarna inne på kislet i de integrerade kretsarna. Däremot kan givetvis en ESD-skada i en IC få den att ge fel utsignaler och därmed t ex lyckas kortsluta kraftelektronik som då kan gå hela vägen till storbrand. Men då har man behövt en hel radda med oturliga händelser.
Vidare så använder du ordet "moderkort". Skilj på moderkort och dator - notera alltså att jag skrev att risken för skador är högre för lösa kort än för ihopbyggda apparater.
När man designar elektronik, så är normala best practices att man sätter EMI-filter och serie-resistorer på in- och utgångar. EMI-filter stoppar högre frekvenser - och urladdningen är indirekt en högre frekvens. Serie-resistorer fungerar som strömbegränsning vilket då påverkar vilken spänning som inre elektronik utsätts för. Tar du ett löst kretskort i en dator, finns det ett antal ställen där det inte fungerar bra att skydda signalen på det sättet för att man behöver kunna skicka höga frekvenser genom ledningen. T ex minnesmoduler, PCIe-bussar mm. Det gör att kontaktytorna på dessa är mer sårbara än vad den ihopskruvade burken i sig är.
Har man använt vanlig hobbyelektronik till ubåten så är den normalt ännu mer tålig, för lösa kretskort som är tänkt att sälja till hobbyfolk brukar designas ganska robust då elektroniken ofta slängs runt lite hur som helst i stället för att snabbt och försiktigt hamna i en skyddande kapsling.
Så medan ESD kan förstöra saker, så är det inte så väldigt troligt att KW skulle kunna ha lyckats med en sådan bravad. Däremot fullt möjligt fixat en oplanerad hängning/reboot.