Citat:
Ursprungligen postat av
udon
Blir så sjukt provocerad av fallet Johaug. Det är så patetiskt att en duktig åkare ska få ta hela skidvärldens smäll trots att det är ställt bakom allt rimligt tvivel att steroidkrämen var ett misstag och att hon aldrig försökte dopa sig.
Det är många i den här tråden som argumenterar för att hon antagligen dopat sig med annat. Well då ska man bevisa det först. Eller är det kongos regering som ska utföra domen?
Jävla cirkus för en incident som hon borde frias från.
Vad snackar du om? Kongos regering? Har du alla hästar i stallet?
Till skillnad från i ett lagbrott så är dopingreglerna rätt klara. Man måste inte alls bevisa att idrottaren gjort det medvetet. Det är däremot tvärtom.
Att jämföra med Kongos regering är väl också delvis rasistiskt, men om man nu ska anta att du menade att det vore rättshaveri att döma henne, så menar jag och de flesta insatta att det är tvärtom, just på grund av det regelverk som finns.
Vill man att man ska kunna dopa sig med anabola och att rätten sen ska behöva "bevisa" att det gjorts medvetet så kan man ju bara lägga ner all ren sport direkt.