Citat:
Förklarar dock inte varför han skulle sänka ubåten, hade det skett som beskrivet finns det ju inget i den att dölja och han hade kunnat tuffa runt och låtsas som hans första story (att han släppte av henne i hamnen) höll om han ville försvara sitt ego. Att råka sänka den av misstag är ju mer tecken på dåligt sjömanskap än att någon halkar på skrovet kan man ju tycka...
Än så länge verkar den enda förklaringen/teorin för sänkningen vara just att tvätta rent på bevis, att det var en ren olycka känns otroligt och någon annan anledning verkar inte ha kommit fram än..
Än så länge verkar den enda förklaringen/teorin för sänkningen vara just att tvätta rent på bevis, att det var en ren olycka känns otroligt och någon annan anledning verkar inte ha kommit fram än..
Håller helt med.
Dessutom läste jag på någon natblaska igår morse - minns tyvärr inte vilken och kan inte hitta länken nu men tror den var dansk - att teknikerna som undersökt båten inte hittade spår av skador som kunde härledas till ett tekniskt fel. Antagligen därför polisen fick sina misstankar bekräftade att den var sänkt med avsikt.
Finns som sagt heller ingen anledning för honom att ytterligare ställa till det för sig själv och göra saken mer omdiskuterad och spektakulär genom att sänka farkosten om hon bara drattat i vattnet av en olycka. Det hade bara räckt för honom att anmäla och be om hjälp - som är det naturliga i en sådan situation.
Visst kan människor i panik begå vissa misstag men det finns gränser för hur mycket man kan strula till det för sig själv och göra sin situation ännu mer komplicerad.
Med stor sannolikhet sänktes ubåten i förhoppning att spår skulle försvinna. hyan hade kanske inte ens räknat med att de skulle lyckas bärga den. Och med all säkerhet hade han inte tänkt på kameraövervakningen vid den restaurangen där han först menade att han släppt av henne.