2017-08-13, 11:59
  #3181
Medlem
MeMajks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GoofyGuy222
Dom verkar enligt Jens Møller i alla fall ha
fått belägg för att ubåten sänktes på flit:

http://ekstrabladet.dk/112/article6776940.ece

Men var det inte det Madsen sa från början ?
att han medvetet sänkte ubåten när han upptäckte att det var fel på den och att han gjorde detta enkom för att få båten på ett behändigt djup för ev bärgning senare.
Citera
2017-08-13, 11:59
  #3182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av konstit
Vad jag förstår är påtänkt sökområde Köge bukt väst för haveriplatsen... Det borde innebära att man har en eller annan uppgift om att det är där ubåten befunnit sig i tidsrummet den var "försvunnen" ?

Kan vara så att man analyserat strömmarna från där u-båten sänktes eller att eventuella vittnet sett u-båten vid ytan runt den Kögebukten. Att hitta en kropp sänkt på botten blir inte lätt, speciellt inte med tanke på den långa tiden Madsen förfogat över och dessutom fördelen att han kunnat förflytta sig i u-läge.
Citera
2017-08-13, 11:59
  #3183
Medlem
Jofs avatar
Äntligen har det kommit något om psykisk anamnes på den misstänkte. Gör att man av den anledningen inte kan utesluta honom som GM.
Han diktatorisk. Och hon självständig.
Kan ha gått fel.
Citera
2017-08-13, 11:59
  #3184
Medlem
crawlys avatar
Man har kunnat se på klipp från Youtube när Peter Madsen haft med sig en grupp ubåtsentusiaster och att han då satt folk i arbete nere i båten. Han är en person som gillar att skryta om sina (inte oansenliga) bedrifter. Kan man tänka sig att han försökt briljera och satt journalisten i arbete med något i maskinrummet exempelvis; alternativt fått henne att göra något som slutat med att hon råkat ut för en allvarlig olycka? Kanske avgasångor, eller varm olja eller nåt. Jag är ingen tekniker, men det finns säkert en massa tänkbara faror i ett maskinrum.
Att han sedan lyft ut henne genom den främre luckan för att påkalla hjälp, eller för att hon ska få kyla/frisk luft (därav polisens intresse för golvet under det och luckan i sig). Att hon sedan rullat/glidit eller trillat ner i havet och försvunnit. Möjligtvis har han då försökt leta efter henne men då hon kanske varit medvetslös eller skadad har hon snabbt försvunnit ner i havet.

Någonstans här har han bestämt sig för att dra en historia om en olycka så pass allvarlig att ubåten sänkts, där endast han räddats.

Det verkar osannolikt att ubåten skulle sjunka precis när en båt närmade sig. Man kan alltså misstänka att han sänkte den med vilje; Detta verkar också ha bekräftats av polisen; möjligtvis som ett resultat av den förvirring han upplever när han helt tappat kontroll över situationen.

Jag tror också att olyckan inträffat torsdag innan dom skulle vara tillbaka och att kroppen trillat i havet strax efter, och att han sedan åkt en bra bit bara för att komma på hur han ska lösa situationen som uppkommit och för att folk ska leta i fel område.

Edit: Tog bort citat som hamnade med av misstag.
__________________
Senast redigerad av crawly 2017-08-13 kl. 12:03.
Citera
2017-08-13, 12:00
  #3185
Medlem
Docklands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrAsparagus
Jag tror att PM av någon anledning tog livet av KW på torsdagskvällen, avsiktligt eller oavsiktligt.
Någonting måste ha hänt redan på torsdagskvällen eftersom ubåten skulle vara tillbaka då.
PM har under ett halvt dygn arbetat med att göra sig av med kroppen och komma på en bra historia.
Han sänker ubåten för att förstöra bevis.

Låter smart, varför har ingen tänkt på den teorin tidigare i tråden?
Citera
2017-08-13, 12:00
  #3186
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chrisemil
De letar i bukten och Öresund syd (enligt Möller).
De håller på att ta ut färddator etc från ubåten i förhoppning om att de ska kunna se var båten varit under tiden den var försvunnen.

Om PM nu är så smart som alla verkar tro; borde han saboterat all utrustning också.

Finns det en färddator i ubåten så lär han ha ett och annat att förklara om denna dator inte visar att ubåten har varit vid den plats där han påstår sig ha släppt av KW.
Citera
2017-08-13, 12:01
  #3187
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av MrAsparagus
Jag tror att PM av någon anledning tog livet av KW på torsdagskvällen, avsiktligt eller oavsiktligt.
Någonting måste ha hänt redan på torsdagskvällen eftersom ubåten skulle vara tillbaka då.
PM har under ett halvt dygn arbetat med att göra sig av med kroppen och komma på en bra historia.
Han sänker ubåten för att förstöra bevis.

Något hade redan hänt när han meddelade en kompis att Bornholm var inställt på torsdag kväll antagligen...
Citera
2017-08-13, 12:01
  #3188
Medlem
Secoyas avatar
GM har bjudit in till / fått fråga från journalisten om åktur.
Han hoppas få bra PR för "sitt" projekt. Hon skriver ju för kända internationella publikationer.
Hennes avsikt var att skriva en story som beskriver projektet ur en annan vinkel - har absolut ingen tanke på att vara megafon åt honom.
GM förstår att hon är seriös med "sin" story.
Dom blir osams, han tappar besinningen, och det slutar mkt illa. Han improviserar efter det.
Citera
2017-08-13, 12:02
  #3189
Medlem
Kan ha funnits blodstänk på hans kläder.
Citera
2017-08-13, 12:02
  #3190
Medlem
styrlunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PhDSalander
Har det angetts var i Kögebukten de ska leta?
Märkligt att de inte redan satt igång dykningar där från början som han sa att han släppt av henne?
Polisen börjar nog leta i vattnet där ubåten upptäcktes.
Jag skulle nog leta mera norr ut. Typ mellan Helsingborg och Landskrona.
Tittar man på vattenströmmarna i lördags hamnar vi i den regionen.
Citera
2017-08-13, 12:02
  #3191
Medlem
riskybizzys avatar
Det finns områden i Öresund på 30-50 m djup. Han har haft god tid på sig att ta sig till ett område med större djup och sedan tillbaka till Kögebukten där han sänkte båten.

http://www.lansstyrelsen.se/skane/Sv/miljo-och-klimat/vatten-och-vattenanvandning/vattenforvaltning/underlag-agp/oresund/beskrivning/geogr-vf/Pages/default.aspx
Citera
2017-08-13, 12:02
  #3192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krungthep
Restaurangen Halvanden där Raket Madsen säger sig släppt av Kim Wall har övervakningskameror men det är ju inte säkert att de just fångat henne när hon klev av för kamerorna är väl främst riktade mot restaurangen och inte piren?

Jag tror det är fullt möjligt att KW har blivit avsläppt precis som Raket Madsen hävdar och att hon se kan ha försvunnit. Refshaleön är ett gammalt hamnområde med delvis en del industrier kvar - bland annat ett större kraftvärmeverk och där stryker omkring en hel del suspekta människor. Sen började det en hamnfestival på fredagen och det är väl inte helt otänkbart att en del knallar och liknande satt upp sin verksamhet redan torsdag kväll.

Sen tror jag många hänger upp sig på ordet "kraenkende" för KW´s anhöriga. På danska kan man läsa detta som om att det skulle vara extra jobbigt för KW´s familj ifall kreti och pleti - läs drevet - släpptes in som åhörare.

Kan inte köpa att Raket Madsen skulle ha dödat henne, styckat henne och sänkt henne i sundet. Det finns inget i hans historia som tyder på detta, visserligen är steget mellan geni och galning hårfin men det är nog i så fall den största Dr Jekyll och Mr Hyde personlighetsförändringen vi någonsin sett.

Nej, det är uppenbart att Madsen ligger bakom hennes försvinnande/död.
Varför skulle han annars sänka sin u-båt med flit - självklart för att undanröja bevis.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in