Citat:
Ursprungligen postat av
Mackan52
Det räcker med att du hamnar i en måttlig ansvarsställning för att du ska bli inbjuden (och förväntas komma) till fester och sammankomster med människor du aldrig ens i normala fall skulle vilja befatta dig med privat. Det handlar om att expandera kontaktnätet, bibehålla nämnda nät ex du kanske inte vill träffa värden men du vill träffa x antal andra personer som kommer alt nämnda värd är kanske någon företaget vill stifta närmare bekantskap med.
I det här fallet verkar det troligt att det rör sig om något sådant, han drack för mycket för att stå ut med sällskapet och så rämnade fasaden, kanske något som legat och grott ett tag.
Kanske bäst att hans inneboende frustration dök upp så här istället för att han skulle dyka upp vid ett senare tillfälle med en pistol citerande bibelverser 
Det håller jag med om. :-)
Om jag hade varit i Anders ställe (lätt att vara efterklok) då skulle jag ha sett till att jag kommer från ön inom rimlig tid och slipper övernatta och även äta frukost med packet.
Det måste ju finns gränser för hur mycket plåga man ska gå igenom under en helg. Att anstränga sig under en halv kväll och sedan tacka för sig och hoppa i sjötaxin.
Men det kanske var "den stora kärleken" som insisterade att få övernatta?
Bra också för barnet att kunna knuta viktiga framtida kontakter?
Nu kan mamman försöka förklara för det luttrade barnet vad det var som hände och som tidningarna nu skriver om när varken mamman eller styvpappakandidaten kommer ihåg något..