Citat:
Ursprungligen postat av
sonicguide
Hoppsan. Jag trodde faktiskt att du hade nåt konkret att komma med.
Vad det gäller en enskild ledamot i styrelsen så vet vi ju inte hur man har lagt fram det hela på mötet. Givetvis är hon dock lite medskyldig till att inte lite ha grävt vidare.
Vad det gäller den andra grejen där så gör man ju bara reservationer när man är väldigt emot.
Om regeringen gör en skrivelse av vad som står i en skrivelse från riksrevisionen så finns det sällan större invändningar. Jag väldigt svårt att tro att det stod något om att man skulle genomföra dessa projekt utan att göra en riskanalys först.
Du menar att artikeln i BT är fake news?
Det kanske är upp till dig att bevisa det då.
Sen kan man undra varför Petter Löberg, S-riksdagsledamot inte går till svars och plockar fram det riktiga protokollet.
Jag har svårt att se att artikeln inte skulle stämma, men du kanske kan gräva fram protokollet och visa att sossarna var emot skiten?
Tills dess anser jag att BTs uppgifter är korrekta.
Riskanalysen gjordes nog men Ågren gjorde ju "avsteg från lagen" för att kunna fortsätta, detta skriver hon ju själv och hon fick det även påpekat för sig av kollegor...detta finns dokumenterat.
Sen kan jag tänka mig att Ågren hade press på sig uppifrån, detta ursäktar inte brott även om det kan ses som en förklaring.
Lycka till med grävandet.