Citat:
Ursprungligen postat av
SecundusSilent
Outsourcing innebär en högre säkerhetsrisk. Detta enligt SÄPO, vilket då innebär att outsourcing ÄR problemet. Men detta har borgarna förnekat under en rad av år och drivit på denna med känt resultat. Bra att den tidigare Allians-regimen är anmäld till KU och skall där svar på varför de negligerat SÄPOs bedömning.
Det är inte förra Alliansregeringen som har brutit mot lagen och är skyldiga till det som har hänt, trots att de landsförrädarna utan tvekan är precis som de rödgröna landsförrädarna skyldiga till en hel del annat.
Inte heller har outsourcingen skett för att den nuvarande S-MP-regeringen, där V har haft stort inflytande, är fanatiska nyliberaler. Det narrativ ni nu kör med på vänsterkanten är rent trams. Motivet till outsourcingen var att spara in på driftkostnader. På 1990-talet hängde det ihop med saneringen av statens finanser på grund av den ekonomiska krisen. Men idag, under brinnande högkonjunktur, är den generella driften att överallt dra in på driftkostnader, precis som de stora nedskärningarna tidigare inom alla de samhällsområden vi nu ser haverera (totalförsvaret, polismyndigheterna, rättsväsendet, infrastrukturen o.s.v.), utplundringen av SJ m.m. hänger samman med problemet att finansiera den svenska massinvandringen av outbildade från tredje världen, som är en för varje år ständigt växande utgiftspost och slukar allt större del av alla offentliga utgifter.