Citat:
Ursprungligen postat av
lasternassumma
Änkepension finns fortfarande, men bara för de som gift sig före 1990.
https://www.pensionsmyndigheten.se/for-pensionarer/ekonomiskt-stod/ankepension
Kan man förstå JM?
JMs planerande och agerande är svårt att förstå. Hon vidtar en rad åtgärder, som ser ut som en plan, som avslutas med att hon (själv eller med hjälp av torped) tar livet av Aki. Samtidigt som det ser ut att följa en plan, samtidigt begår hon misstag av olika slag. Fel försäkringbelopp i IF-försäkringen. Folksam-försäkringen blir aldrig giltig, kremeringskravet, begäran om snabb utbetalning av livförsäkring är bara några exempel på "onödiga misstag".
Grandios självuppfattning
Utgående från hennes agerande kan man dra slutsatsen att hon är dum, men jag tror att hon är ungefär normalbegåvad. Det stora problemet som IMO leder till hennes till synes korkade agerande är hennes grandiosa självuppfattning. Hon ser alla andra som lägre stående varelser som det står henne fritt att utnyttja och som hon lätt lurar. Hon inser samtidigt att hon måste spela ett spel för att det inte ska vara uppenbart hur hon utnyttjar andra. Det fungerade länge med pappa. När det inte fungerade med manliga partners klassade hon dessa som psykopater och "drog vidare". Aki fick "specialbehandling" därför att tanken var att han skulle bli en inkomstkälla, genom livförsäkringar. När pappa var "förbrukad" skulle han kunna bli en inkomstkälla genom arv, genom att båda föräldrarna mördades. Det framkommer flera gånger genom hur JM uttalar sig att "felet" som begicks när Göran mördades, enligt JM, var att Anki överlevde.
Ondska
"Tvillingarna" i tråden har avfärdat begreppet som betydelselöst utanför religiösa sammanhang. Godhet och ondska har betydelse i sammanhang långt utanför religiösa i de flesta kulturer, kanske i alla. Det är inte lätt att hitta någon som passar bättre in på beskrivningen "ond" än JM, IMHO. I vilken utsträckning förklaringen är fysiologisk eller psykosocial kan diskuteras, men jag är övertygad om att det är en kombination. En pågående serie med Morgan Freeman på TV2, som SVT valt att kalla "Jakten på Gud", har en del intressant information och intressanta infallsvinklar på begreppet ondska. Dels har betydelsen av fysiologisk och psykosocial påverkan tagits upp, men dels har också fall beskrivits där goda blivit onda och där onda blivit goda.
Finns det hopp för JM?
–
Kan man förstå JM?
Ja, det är lätt att förstå hur hon tänkt, glöm inte att hon utmålade Aki som narkoman tidigt. Hon drogade honom t.o.m i februari så att sonen och andra skulle se hur illa det var ställt med honom.
Ja, att hon begick en del misstag var inte konstigt. För trots sin plan började det brinna oroväckande under marken. Hur skulle hon kunna räkna med Nadia t ex? Vi vet inte när hon fick reda på hennes existens och bara tanken på att en bekräftelse av skilsmässan kunde dimpa ner gjorde att hon var tvungen att snabba sig lite på slutet. Aki hade hon fullständigt tappat greppet om, han var inte längre hennes. Nu gällde det att rädda pengarna och bli änka i stället för att bli ratad och fattig.
Grandios självuppfattning
Ja, det har hon verkligen. Men hon är inte dum på det vis vi tror. Alla "visste" att Aki var narkoman. Det fick de höra flera gånger av henne. Dessutom kunde sonen berätta om när Aki låg utslagen på soffan.
Hur smart var det inte att ringa till Akis ex och be henne ringa till Nadia och ta bort bilden där de ser "påtända" ut. Varför lämnar hon så olika förklaringar när det gäller Akis död. Omkom han genom olycka på bryggan så kunde det bero på att han använt droger. De flest vuxna män i Akis storlek klarar 1.36 i % och det var ingen som anade oråd heller..
Hon var inte intresserad av Aki och han var definitivt inte intresserad av henne. Nej, man ska inte krångla till det, Johannas telefon befann sig på Granliden och det gjorde även Johanna.
Ondska Förvåning
Hon förstår inte begreppet. Förmodligen tror hon det är en exotisk maträtt.
Den största överraskningen för henne var att de inte hittade några droger i Akis kropp. Nu arbetade han oftast i Stockholm så det var svårt för henne att droga honom lite lagom. Det är/blir alltid jobbigt när den man utmålat som en narkoman med ojämnt humör visar sig att inte ha droger i sina hårstrå. Men det är inga större problem, narkomaner får återfall. Varför hennes intresse för om det fanns droger i Akis kropp? Den första tanken som slår en är att hon inte ville visa att hon drogat honom. Men jag tror att det är tvärtom, det blev en besvikelse och ett bakslag när han visade sig ren.