Citat:
Ursprungligen postat av
KlausStein
Ditt inlägg är ännu ett bevis för min tes: ni plattjordare i tråden kan inte argumentera för er sak. Allt som går emot er tes är fejk, en del av konspirationen, magi eller liknande. Nu även Cavendish experimentet, som inte bara ska vara fejkat utan även vara omöjligt att reproducera. Lustigt då att det reproduceras ganska ofta som en vanlig fysiklabb för fysikstudenter:
http://www.physics.arizona.edu/~haar/ADV_LAB/BIG_G.pdf
Eller är även detta fejkat?
Vad vi däremot kan konstatera är att det inte finns någon eter:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Michelson%E2%80%93Morleys_experiment
Och hur förklarar densitetshypotesen detta fenomen? Varför ändras densiteten hos människor och andra objekt när de färdas i ett plan vars hastighet blir så stor att centripetalkraften blir lika stor som gravitationen? Det här är ett resultat som helt förutsägs av gravitationsteorin och teorin om centripetalkraft, utan att behöva ändra på någon kropps densitet. Du kan även återreproducera detta experiment och göra andra mätningar på centripetalkraft och gravitation (om än i mindre skala) i närmsta bergochdalbana.
Eller är allt fejkat? Alla filmklipp från Zero G Flight är egentligen CGI? Bergochdalbanor finns egentligen inte?
Har också en tes om naiva globkramare men vill nog behålla det för mig själv.
Cavendish experiment är fejkad och har inte ägt rum och har inte kunnat upprepas så som det hävdas. Man använder torsionsvågen med magnetiska kulor för att visa principen.
Blykulor eller stenkulor fungerar inte och om du hävdar motsatsen så är du antingen missled eller tänjer på sanningen helt enkelt. Att ha teorier om ett experiment är inte samma sak som att göra det i verkligheten. Här har du länken till det påstådda originalet.
http://rstl.royalsocietypublishing.org/content/88/469.full.pdf+html
Det är korrekt, etern avskaffades 1904 när kontrollerade medier lanserade charlatanen Einstein, som direkt svar på de vetenskapliga experiment som visade att det var etern som roterade kring jorden. Michelson - Morley var bara ett av flera experiment som visade eterns rotation och att jorden är orörlig. Avskaffandet av etern var den enda lösningen för konspiratörerna.
Ditt påstådda "faktum" att etern inte existerar är naturligtvis inget "vi" kan konstatera själva, vi har blivit informerade om att så är fallet.
Wikipedia inleder stycket om Michelson - Morleys experiment med det komiska påståendet att det "är ett av de viktigaste och mest berömda experimenten i fysikens historia". Vad du kanske inte känner till att experimentet var helt "bortglömd" för 20-25 år sedan, inte ens de som läste fysik hade nån kännedom om det "berömda" experimentet. Wikipedias uppgift är att redigera lögnerna så att dom blir mer "up to date" så att säga, det är hela syftet med Wikipedias existens. På länken nedan har du Michelson - Morleys experiment i ett uppslagsverk från 1904.
http://runeberg.org/nfbr/0229.html
Varför skulle passagerarnas densitet ändras när planet dyker? Förstår inte hur du tänker!
När lyftkraften upphör faller passagerarna med planet. Dom svävar inte tyngdlöst i planet, dom faller med samma hastighet som planet och det tyngdlösa svävandet är en illusion.