Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Fast nu är ju rapporten alltså redan faktagranskad - det du nu kräver är att faktagranskningen ska faktagranskas, och så kan man ju fortsätta i det oändliga..
Själv är jag beredd att acceptera faktagranskningen som redan har utförts av oberoende fackmän utan att jag behöver tillgång till allt material de utvärderat..
Vetenskap är per definition öppen för var och en att ta del av och kritiskt granska. Det du ber oss om är att blint lita på:
1. Att NIST är ärliga och/eller inte har begått några misstag när de påstår att deras studier är korrekt utförda med korrekta slutsatser.
2. Att de peers som har faktagranskat NIST's studier är ärliga och/eller inte begått några misstag när de påstår att dessa är korrekt utförda med korrekta slutsatser.
Det här är inte Vetenskap, det är i bästa fall auktoritetstro.