Mild är glass-connoisseur och en ny glassfabrik är på G i högsbo åt han och frun, tror det är bäst att han håller sig till det.
Citat:
Kungsleden AB (publ) har tecknat avtal med Lejonet & Björnen om en ny glassfabrik på 2 000 kvm på fastigheten Högsbo 29:2 i Göteborg. Fabriken, som även ska innehålla showroom och kontor, kommer att byggas av Serneke och ägas av Kungsleden.
Den nya fabriken ska stå klar i november 2017 och Lejonet & Björnen hyr den av Kungsleden enligt ett 20-årigt hyresavtal.
Högsbo 29:2 ligger i Kungsledens Högsbokluster i södra Göteborg där företaget äger 18 kontors-, industri- och lagerfastigheter om totalt 107 000 kvm. Högsbo är tillsammans med Sisjön ett av regionens främsta områden för industri, kontor och handel med ett strategiskt läge nära E6 och Dag Hammarskjöldsleden samt goda kommunikationer till centrala Göteborg. Området står inför en spännande omvandling från industriområde till blandstad.
Hoppas och ber för övrigt att planerna på att omvandla Dag Hammarskjöldsleden till i princip en förlängning av Linnégatan kan genomföras, herregud vilka möjligheter det hade skapat, min estimering är att det åtminstone hade gått att skapa bostäder åt ca 55 000 personer där, utan att ens ta i, och då hade det ändå funnits gott om ytor över för kommersiella lokaler, kontor och samhällsservice.