2017-07-18, 10:45
  #3541
Medlem
bagarn29s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kostymnisse
Sälj både Bjärs och Rogne, om inte annat sparar vi deras lönekostnader. Tyvärr känns inte Ekstrand så het eller lysande spelmässigt i min bok. Jag förstår dock att vi behöver ha in en mittback då vi annars hade stått med bara DBW och Zalo där (även om Erling Jr likt far sin kan spela på varenda plats i ett lag) och det hade givetvis inte hållt. Speciellt inte med tanke på att Zalo är mer skadad än bröderna Dyrestam...

Jörgen M-Å-S-T-E bort bara, så enkelt är det. Du och jag kan fan göra ett bättre tränarjobb än Jörgen. Så j-a många idiotiska laguttagningar etc nu att man blir mörkrädd.

Det är förövrigt sålt 8300 biljetter till på Söndag, det tyder på att folk tröttnat på det hela. Rensa ut truppen och tränaren NU!

Bara för att IFK gör en dålig halvlek mot ÖSK så ska ni väl inte kräva JL:s avgång.
Citera
2017-07-18, 11:05
  #3542
Medlem
bagarn29s avatar
http://www.mff.se/aktuellt/nyheter/Nyheter/2017-07-18_teddy-bergqvist-lanas-ut-till-atvidabergs-ff

Citat:
Malmö FF har kommit överens med Åtvidabergs FF om en utlåning av Teddy Bergqvist. Låneavtalet gäller säsongen ut.

Nog ingen dum lösning. Lycka till Teddy.
Citera
2017-07-18, 11:18
  #3543
Medlem
anteri17s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anteri17
Det går ju inte att inte tänka på en återkomst för Silva när Sirius gör en grej av inte vilja tala om vem som ska träna med Sirius imorgon. Förmodligen är det inte Silva, men helt otroligt är det inte. Dock ställer vissa omständigheter till det för den rationelle: varför skulle Silva bara träna med Sirius, när han är igång med försäsong i Palermo? Borde han inte signas först, om det är det som komma skall? En mothänsyn till nämnda frågor skulle kunna vara att Sirius redogör för kontraktskrivelse i samband med träning, men något sådant har jag inte varit med om tidigare.

Generellt bör man som detektiv i frågan leta efter kontraktslösa spelare, med tanke på att det är fråga om att gästträna. Men jag vet inget vidare känt namn som passar in. Med tanke på haussen vore det konstigt ifall det är någon anonym provspelare.

Edit: citat UNT (pluslåst):
Fan. Bergstrand tar inte de orden i munnen i vanliga fall. Bisatsen är annars mest intressant. Kom igen nu!

Katastrof. Sirius brukar vara lättlästa. 17-årig provspelare. Lol.
Citera
2017-07-18, 11:39
  #3544
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anteri17
Katastrof. Sirius brukar vara lättlästa. 17-årig provspelare. Lol.

Kioskvältare! Men all talang man kan knyta till sig är såklart bra.

Han verkar dessutom vara 18, fyller 19 redan i år.
Citera
2017-07-18, 11:40
  #3545
Medlem
anteri17s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frankkk
Kioskvältare! Men all talang man kan knyta till sig är såklart bra.

Vi supportrar har väl haussat uttalandet för mycket. Men alla vet hur KB är, vilket gör uttalandet konstigt. Aja. Maholli och Andersson duger.
Citera
2017-07-18, 17:24
  #3546
Medlem
Fred Friendlys avatar
Sam Johnson till Blåvitt?
Citera
2017-07-18, 19:16
  #3547
Medlem
eternussermos avatar
Ni tror inte Svennis skulle tycka att det vore gött att komma hem till lilla London, är det inte dags nu?
Citera
2017-07-18, 19:47
  #3548
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fred Friendly
Sam Johnson till Blåvitt?
Dessutom så påstås det från Fotbolldirekt att hans kinesiska lag är villiga att betala hela hans lön under lånet, vilket får åtminstone mig att undra varför inte i stort sett samtliga allsvenska klubbar står i kö?
Citera
2017-07-18, 19:51
  #3549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av eternussermo
Ni tror inte Svennis skulle tycka att det vore gött att komma hem till lilla London, är det inte dags nu?
Han slår mig inte som att vara ute efter en utmaning, vilket IFK onekligen skulle bli. Svennis är nog mer van vid att ha en stor tränarstab och organisation kring sig med många olika specialister som avlastar honom så att han kan ha en mer övergripande roll, lite som ett självspelande piano, men jag kan ju förstås ha fel. Men det vore ju väldigt kul att se honom i allsvenskan.
Citera
2017-07-18, 20:11
  #3550
Medlem
MangoChutneys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eternussermo
Ni tror inte Svennis skulle tycka att det vore gött att komma hem till lilla London, är det inte dags nu?

Svennis är fan i mig bland de sista jag vill se som tränare i Blåvitt igen!
Citera
2017-07-18, 20:27
  #3551
Medlem
Nu lär väl Wiland lämna Malmö inom kort?
Citera
2017-07-18, 20:29
  #3552
Medlem
Förhelvete Eliasson, inte Bristol. Titta på Engvall...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in