Citat:
Ursprungligen postat av
Browngreeneyes
Det som talar emot att det är någon ifrån öststaterna är amerikanaren. I så fall har öststatarna bytt fordon. Tapen talar för att det är planerat. Vid sådana här rånmord väljer man inte någon slumpmässigt utan man måste vara välkänd med att det finns tillgångar vilket det också gjorde i och med dom stora uttagen. På något sätt känner man till deras ekonomiska tillgångar antingen genom att ha spanat på dom, hus, tomt, bil eller att man har någon annan insikt i tillgångarna. Det är en desperation efter pengar som råder annars hade man plockat på sig annat. Det tyder på att det kan vara någon ifrån Öst staterna men svenska wt kan också vara desperata efter pengarna.
GM har handlat under inverkan av antingen alkohol eller droger. Det är många spärrar som ska passeras för att offrena ska avrättas på ett grymt sätt. Annars nöjer man sig med t.ex. strypning, något enstaka knivhugg på rätt ställe. Också något som talar för att det kan vara i från öststaterna troligtvis vistas man inte på en lång stund i landet och då kan man lika gärna ta i. Det är definitivt flera människors verk och inte en ensam gärningsman. Men amerikanaren gäckar....eller stör! Det stämmer inte med den bild jag har av östststare som rånmördar.
Men om offren hade ett bankkort var till det gemensamma kontot så har GM ändå inte fått ut mer än 30.000. Nog måste GM ha trott att det fanns betydligt mer att få ut? Är det grova våldet möjligen resultatet av en besvikelse? Men trodde det fanns kontanter hemma och torterade tills de var övertygade om att det inte fanns och tog då i desperation risken att ta ut pengar i bankomat för att få något?
Det är på ett sätt ruskigare att tänka sig två gärningsmän som så helt saknar spärrar tillsammans än en enda GM som är helt knäpp.