Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Plastpåsen kräver att det är ett rejält tag och helt tätt mot halsen - och därmed undrar jag osökt om detta inte ger spår på halsen snarlikt vid strypning.
Nja det är inte säkert. Strypning ger ett stopp på blodtillflödet/avflödet från hjärnans stora kärl vilket ger snabb medvetslöshet och tydliga tryckmärken och ofta avbrutet tungben.
Plastpåsen är kvävning medels syrebrist i luften eftersom man förbrukar syret inne i påsen och blir medvetslös av koldioxiden/bristen på syre. Tar betydligt längre tid till medvetslöshet, 1-2-några minuter. Eftersom det är för lite syre mot vad man behöver så hjälper det inte även om det finns en liten glipa - tar bara ytterst lite längre tid. Då behöver inte plastpåsen sitta så hårt åt runt halsen.
Plastpåse är nog en god idee, om man kan få Aki att inte slita bort den.
Funderar på stor plastpåse typen sopsäck som kanske fanns vid Granliden speciellt som de höll på rensa ut. Sopsäck på 240 liter extrastark svart eller ljusblå (ofta de extrastarka) över Akis huvud och sedan en till från benen och allt ner i vattnet. Ev ett vanligt inte alltför hårt sittande bälte i byxlinningshöjd. Han kvävs, drunknar inte, men man tror att han drunknat när man tar tag i påsarna och låter kroppen glida ur.
Fördelar:
inga skador på kroppen
lätt att administrera - sopsäckarna finns
relativt ljudlöst - hans ljud hörs knappt inuti säcken
går rätt fort
lätt att dumpa i honom från bryggan
mördarna trodde att alla fynden på kroppen skulle visa drunkning
Aki skulle antagligen just hållit armar och händer när han dog som när han påträffades
han var barfota, inga skor, svårt att sparka sig ut
har han bitit i den ljusblå plasten med tänderna?
metoden skulle falla JM i smaken då hon såg Aki som en sopa
Vad säger expertisen härinne.
Extrastarka ljusblå sopsäckar?