Citat:
Ursprungligen postat av
Cocinella
Hmm du tänker så. Om han blivit påkörd t ex borde väl fler ha sett det, 22 maj var ju en måndag och då är ju affärer öppna.
Fast å andra sidan vet vi ju inte hur länge han varit där innan han försvann(syftar på platsen där resväskan hittades).
Om han blivit påkörd och föraren lastat in honom i bilen och kört iväg för att senare dumpa honom någonstans så minskar ju chanserna att hitta honom. Då kan han ju vara var som helst.
Det kan ju ta år innan han hittas i en brunn eller liknande, såvida inte smitaren gör en Mats Alm och leder oss till kroppen.
Precis, han kan finnas var som helst, sannolikt inte i området kring fyndplatserna då det bör vara noga genomsökt vid det här laget. Dock så utesluter jag inte att han finns nära fyndplatserna.
Jag sätter en mindre slant på att P finns i närområdet, och en större peng på att han inte finns där. Det betyder att han har transporterats bort, levande eller död.
Att han inte har hittats i närområdet talar efter så här lång tid för att han inte finns där, alternativt så är kroppen gömd, kanske nedgrävd.