2017-07-08, 22:36
  #29929
Medlem
Kallixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EndastJag01
Det är ändå intressant att alla JMs anhöriga direkt inser att det är JM som står bakom morden och mordförsöket.

Det där är en insikt som inte bara infinner sig helt plötsligt, de måste ha sett och anat långt tidigare vad som skulle kunna hända. Så inser de plötsligt att det är verklighet, att den sista spärren släppte.
Jag håller med dig. Det är både intressant och väsentligt att alla anhöriga insåg att det måste vara JM som ligger bakom alla morden och, det som slutade med, mordförsöket. Och vi andra kan väl bara hålla med och inse att det finns ingen annan med motiv, till något av morden?
Citera
2017-07-08, 22:53
  #29930
Medlem
afKnollentotts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rubar
Som jag förstår texten så avser uttalandet ang att utesluta andra gm:s bara mordet på Göran.
Jomenvisst - fiffigt att baka ihop fallen, mordet på GM / knivningen av AM och den eventuella, på något sätt, medhjälpen till AP´s "drunkningsdöd".
Frågan - på åklagarens svar fick vi inte - men underförstått, så har du givetvis rätt.

Pläderingarna dock, "42-åringen står åtalad för att ha mördat sin make och för mord och mordförsök på sina föräldrar i de så kallade sommarstugemorden. Åklagarna yrkar på att kvinnan döms för mord i båda fallen."
Åklagaren har alltså gett oss ett delsvar ? eller ?
Citera
2017-07-08, 22:56
  #29931
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av afKnollentott
På sidan 70 / Protokollbilaga_2017-03-22__Fo_rho_r__del_1__3_.pdf anger ett av de äldre barnen till AP, att pappa kanske var lite "nybörjare" när det gällde iCloud.... kanske hade han bett någon annan / andra om hjälp, också.... (lösenord, mm, kan ha hamnat i orätta händer)
Utsagan dokumenterades 16/3 i år. Dom eventuella inkörningsproblemen skulle ha funnits "för några år sedan"
Ja, och "för några år sedan" var JM säkert väldigt intresserad av vad AP hade för sig på nätet. - Även JM kan ha fortbildat sig i datorkunskap och visste hur hon skulle "logga in" i AP:s dator, iPad mm. - Och mobiltelefoner kunde hon hantera; minst två åt gången eftersom hon skrev hot-SMS till sig själv (Protokollbilaga 2017-03-03, Telefonanalys, del 1 (3), s. 85f). - Och vad betr. AP:s iPhone kunde hon t.o.m. trolla bort den.
Citera
2017-07-08, 23:00
  #29932
Medlem
magiciadehexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blodgivaren
Ja, du har rätt i det : vi får kalla mönstret JM och MR följde på slutet för MORDISK MANI och genom detta uttryck särskilja vanliga nerstressade människor ifrån dessa mordiskt aggressiva fångar ( de senare visar ju helt oblygt upp prov på uppeldat temperament i rättsalen ) bl.a. genom tårdränkta uppbrott ifrån själva förhandlingarna

Citat:
Ursprungligen postat av blodgivaren
Ps: anledningen till att jag anar att JM kan få rättspsykiatrisk vård som ett resultat av " mördarmanin " är att hon ska ha styrt upp alltihopa ; hela historien, frånochmed det att Aki anmäler JM till polisen ( narkotikaaffärer ), får mej att utbrista : " d e ju helt sjukt ( h e l t galet ) alltihop "
Jag tror inte alls på någon rättspsykiatrisk vård för JM. Det spelar ingen roll hur "sjukt och galet" normala människar tycker att hennes gärningar är. Spelar heller ingen roll om åtalade får utbrott i rätten och visar upp ett hett temperament. Är inte speciellt ovanligt med en mördares tårar i rätten. Tårarna kommer när mördaren tycker synd om sig själv, inte vad personen förorsakat för lidande.

De flesta tycker nog att det är "sjukt" av någon att mörda, att ta någon annans liv. Likaså tycker man att det är "sjukt" att en mördare inte uppvisar någon ånger, något samvete.
Men, dessa detaljer ihop med visad agressivitet, diverse utbrott i rätten osv är inget som visar på "allvarlig psykisk störning" enligt lagen. Om så vore så skulle ju var och varannan mördare inte kunna dömas till fängelse utan få rättspsykiatrisk vård istället.
Så är det ju inte.

Enligt svensk lag kan en person som begått brott under inverkan av allvarlig psykisk störning, inte dömas till fängelse.
Med allvarlig psykiskt störning - som juridisk term, enligt lagen - räknas psykosliknande tillstånd, hallucinationer, vanföreställningar, "höra röster" o.dyl.
Finns inget som tyder på att JM skulle ha varit i ett psykotiskt tillstånd under gärningarna.
Är ju hon som styrt upp allt, planerat, manipulerat, försökt övertala medhjälpare, gett order osv.
Hon är såklart fullt medveten om helvetet hon planerat både för Aki och för sina föräldrar.
OCH allt annat elände hon planerat och pysslat med som "dödslistan", de som skulle dödas för att de på något vis gjort livet lite surare för mördar-Johanna.

Visst, man tycker att hon är en riktigt ondskefull, djävulsk, empatistörd och sjuk person - men sådant räknas inte som allvarlig psykisk störning.
Dit räknas inte personlighetsstörningar såsom antisocial personlighetsstörning, narcissistisk personlighetsstörning osv.
Psykopati är ju ett välkänt begrepp inom psykologin men är inte en ”egen” diagnos. Antisocial personlighetsstörning är det som ligger ”psykopati” närmast, psykopatin ingår oftast i den diagnosen men syns ofta också inom t.ex narcissistisk personlighetsstörning och borderline personlighetsstörning.

Någonstans i detta "spannet" av personlighetsstörningar lär hon hamna, tror jag. Kanske rent av en egen Johanna-mix?
Möjligt att hon dessutom har en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning, ADHD.
Amatördiagnos, ja
Sorry om någon tar illa upp för det men man vill ju försöka förstå varför hon uppträder och uppträtt så stört, hur hon kan ha blivit det hon blev.
Störd, det är hon - om detta råder inga tvivel - men fängelse blir det.
__________________
Senast redigerad av magiciadehex 2017-07-08 kl. 23:06.
Citera
2017-07-08, 23:03
  #29933
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stativera
Det är ett ömkande som inte passar sig en advokat. Hon ska stå upp för sin klient 24/7 om det behövs. Hon får nog fortsätta med sin lilla firma och ta tilldelade uppdrag ett tag till.

Och vad är det som är fel med att svara att fallet/ärendet har tagit all vaken tid? Det är snarare ett bevis för att hon verkligen stått upp för sin klient i ett stort mål med stor medial bevakning. Hon har inte gjort annat än att stå upp för sin klient, precis som man kan förvänta sig.
Hade det fallit dig och nysningen bättre i smaken om hon svarat att hon ägnat ett par timmar om dagen åt detta fall och resten av tiden till annat?
Ni letar skit där ingen skit finns.
Citera
2017-07-08, 23:06
  #29934
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stockmokk
Var kan man se den kovändningen ? (inlägg)

I väldigt många inlägg från två skribenter om du tittar bakåt ett par, tre veckor.
Då var det att vänta på stordåd från Hikes men nu är hon inte vatten värd trots att hon inte gjort annat än jobba med detta fallet (vilket man förstår).
Citera
2017-07-08, 23:18
  #29935
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av afKnollentott
Så här sammanfattas slutpläderingarna genom C**l C**o / TT. http://www.gp.se/nyheter/sverige/advokaten-saknas-bevis-mot-arbogakvinnan-1.4388031

"- Vi kan utesluta andra alternativa gärningsmän, sade åklagaren på måndagen."

Ingen / inga, andra är alltså längre misstänkta ? I tråden har det ju spekulerats i att / om det fortsättningsvis pågår en undersökning, under sekretess, avseende alternativa gärningsmän.....
Gäller uttalandet från åklagaren bara måndagen, eller ?.....
Åklagaren kan inte säga annat när man håller på med rättegång än att " Vi kan utesluta andra alternativa gärningsmän, sade åklagaren på måndagen. " JM pressas av åklagaren på det sättet. Åklagaren hoppas att hon kanske ger upp och erkänner att hon är skyldig till anklagelserna. Det saknas bevisning mot JM och det är mycket tveksamt att Aki mördades, i alla fall av JM. När man går efter Akis internet kommunikation timmarna innan han dog brister utredningen av okänd anledning. Han sade N. när dem var ute och åkt båt att han var rädd att han hittas, springer på folk han inte vill träffa mm. Om det gäller mordet på Göran och mordförsöket på mamman det är mysko varför släpptes killen som körde m.t. i området vid eller till stugan. Jag tror att mamman vågar inte berätta vem hon såg i rummet bakom m.t. Det är inte säkert JM har med mordet på Göran att göra. Hon spelat macho mot alla, babblar oavbrutet utan att tänka på konsekvenser och hur folk upplever hennes babblande. Hon försökte rädda m.t. däremot han har dragit in henne i skiten när polisen visat bevisning som binder honom till mordet på Göran. Han ville inte låta JM leva det ljuva livet medan han sitter inne på livstid för mordet på Göran och mordförsöket på mamman. Hennes problem att hennes babblande och macho attityd blev hennes fiende. Det är ovanligt att tänka och leva som hon gör, pratar och det gör henne misstänkt för anklagelserna.
Citera
2017-07-08, 23:22
  #29936
Medlem
magiciadehexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Addhoc
Och vad är det som är fel med att svara att fallet/ärendet har tagit all vaken tid? Det är snarare ett bevis för att hon verkligen stått upp för sin klient i ett stort mål med stor medial bevakning. Hon har inte gjort annat än att stå upp för sin klient, precis som man kan förvänta sig.
Hade det fallit dig och nysningen bättre i smaken om hon svarat att hon ägnat ett par timmar om dagen åt detta fall och resten av tiden till annat?
Ni letar skit där ingen skit finns.
Skit letar skit för att försöka få skithögen JM att framstå i bättre dager.
Detta sker genom lögner och grovt förtal.
Precis som JM alltid gjort och fortfarande gör.
Nu är frustrationen stor hos både JM och hennes få anhängare.
Desperationen i skitjakten blir därefter.
Plockar man bort lögnerna, förtalen och de frustrerade, arga påhoppen så återstår sen bara den bittra sanningen.
Då står hon där ensam och avslöjad kvar - som den empatistörda hyena och looser som hon är.
Klart att frustrationen och desperationen går på högvarv.
JM går ju mot sin undergång och kanske hon vill ta några med sig.
Citera
2017-07-08, 23:36
  #29937
Medlem
afKnollentotts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FYRB
Jag funderar lite på om det här med att "erbjuda sexuella tjänster" verkligen är något som ens hänt?

Funderar man rent logiskt, som normalstörd, så är en så´n tjänst något man skäms för. Ingenting som man stoltserar med utan gör pga sin personliga tragedi. Man ser ingen annan utväg. All respekt och medkänsla.

Flertalet runt mördarjohanna har vetat om det här. Konstigt i min värld. OM inte förklaringen är att man vill verka desperat, i något hänseende. T ex att "vigga" pengar från föräldrarna?

Om något av mina barn skulle säga något dyligt till mig skulle jag göra allt för att hen inte skulle prostituera sig. Ta sparpengarna och betala hens räkningar. Köpa resor till gemensamma semstermål (hålla lite koll, helt enkelt ). Köpa lägenheter, ja allt vad som krävdes för att hen inte skulle prostitiuera sig.

Pappa GM verkar varit en förälder som fungerar på liknande sätt. Mördarjohanna vet om det och utnyttjar honom till "sista blodsdroppen".

Jag vet inte. Kanske bara är "livsskadad" men mycket i mördarjohannas värld verkar gå ut på att få sin vilja igenom utan hänsyn till andra.

Mördarjohanna förnekar sig aldrig. Bilder på barnen i raggarannonserna... Man kräks fan i mig!

"Pappa GM verkar varit en förälder som fungerar på liknande sätt. Mördarjohanna vet om det och utnyttjar honom till "sista blodsdroppen". "
Visst. Men varför "fungerade" pappa så ? Av godo - eller av annan anledning ?
Han, tycks ha sörjt för JM´s väl och ve rätt länge - till AM´s förtret dessutom, varför ?
Citera
2017-07-08, 23:46
  #29938
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av afKnollentott
"Pappa GM verkar varit en förälder som fungerar på liknande sätt. Mördarjohanna vet om det och utnyttjar honom till "sista blodsdroppen". "
Visst. Men varför "fungerade" pappa så ? Av godo - eller av annan anledning ?
Han, tycks ha sörjt för JM´s väl och ve rätt länge - till AM´s förtret dessutom, varför ?

För att han precis som många andra föräldrar var svag för sina barn.
Många föräldrar hjälper sina barn in absurdum, naturligtvis i tron att det ska hjälpa och inte stjälpa.
Dock är det så att det tyvärr i förlängningen inte hjälper och precis det insåg GM efter alla år. När han då bestämde sig för att sluta upp med all hjälp så mördade JM honom.
Tack för det som varit liksom, men nu är det nya tag
Citera
2017-07-09, 00:01
  #29939
Medlem
afKnollentotts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Addhoc
För att han precis som många andra föräldrar var svag för sina barn.
Många föräldrar hjälper sina barn in absurdum, naturligtvis i tron att det ska hjälpa och inte stjälpa.
Dock är det så att det tyvärr i förlängningen inte hjälper och precis det insåg GM efter alla år. När han då bestämde sig för att sluta upp med all hjälp så mördade JM honom.
Tack för det som varit liksom, men nu är det nya tag

Bara mörda - så där liksom ba´.... för arvspengar, som åklagarna påstått..
Ptja.. kanske...
Men, om han hade skuldkänslor då - för nåt, långt tillbaka i tiden... kunde inte hans givmildhet då tolkas som "plåster på såren" ?
Visste han till och med nåt om saker o ting i närtid dessutom.... han måste bort.

"Tack för det som varit liksom, men nu är det nya tag :'"
Citera
2017-07-09, 00:07
  #29940
Medlem
magiciadehexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Addhoc
För att han precis som många andra föräldrar var svag för sina barn.
Många föräldrar hjälper sina barn in absurdum, naturligtvis i tron att det ska hjälpa och inte stjälpa.
Dock är det så att det tyvärr i förlängningen inte hjälper och precis det insåg GM efter alla år. När han då bestämde sig för att sluta upp med all hjälp så mördade JM honom.
Tack för det som varit liksom, men nu är det nya tag
Ofta är det också faktiskt så att en tjej/kvinna har lättare för att manipulera sin pappa än sin mamma. Mamman har (kvinna som hon är) lättare för att genomskåda ett bedrägligt beteende av en dotter. Nu lät detta kanske lite generaliserande men har stött på detta i ganska många fall när jag arbetat inom vården med ungdomar.

Och, du har helt rätt. De flesta föräldrar hjälper sina barn in absurdum, det är ju svårt att säga nej till sina egna barn när de är i "nöd". Men, ibland så hjälps det ju alldeles för mycket och då blir resultatet att man bara hjälper personen ifråga att fortsätta sitt ansvarslösa liv.
JM tog den ekonomiska hjälpen för given och när den slutligen skulle upphöra, när hon blev ifrågasatt och genomskådad, så "löste" hon det på sitt eget sätt.
För - pengarna skulle hon ha - till varje pris.
Och fort skulle det nu gå.
Var ju utsiktslöst att försöka tigga mer där, hade hon förstått.
__________________
Senast redigerad av magiciadehex 2017-07-09 kl. 00:12.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in