Citat:
Ursprungligen postat av
anothe
Arbogapolisen är förmodligen trötta kling-och-klangare som hellre tänker på öppna landskap, havet och egenkryddat brännvin. Sista de vill ha är arrangerade mord och psykdrama på sitt bord. If däremot stod på sig, att de överklagade nedläggningsbeslutet visar att det fanns gedigna misstankar.
Återigen. Vem har starkast motivation att Akis dödsfall bör utredas? Polismyndigheten utan resurser, med oöverstigliga, redan existerande brottsutredningar?
eller IF, som riskerar miljoner?
Ja såklart att IF har motivation. Som vanligt så finns det alltid en logisk förklaring.
För polisen gäller väl som för de flesta som gör sitt jobb, att försäkra sig om att man själv inte har gjort fel. Dvs anklagas för tjänstefel. Det är ganska stor diskrepans mellan att försäkra sig om att man följt rutinerna till att vända på varje sten för att ta reda på vad som kan ha hänt.
Hur man ska lösa detta dilemma kan jag inte svara på, men att så många brott klaras upp med hjälp av Missing People, privatpersoners spaningar/misstankar och av ren slump är obehagligt. (Alexander Åhman-fallet, kameramannen i Engla-fallet osv. osv.)