Citat:
Ursprungligen postat av
anothe
Det där kommer hon likväl göra i fängelset och köra hårt med det också, jag är övertygad. Hon kommer göra sig hemma väldigt fort och cirkusen gör en omstart så jag hoppas personalen är beredda. Nu är det inte upp till henne att välja rättspsyk eller fängelse utan den frågan avgörs av domstolen på inrådan av psykiatriker.
Är rätt säker att det blir fängelse för hon uppvisar klart brist på empati och hänsyn till andra men det är inte allvarlig psykisk störning. Hon visste precis vad hon kommer orsaka, hon planerade och var beräknande. Måhända att hon överrskattade sin förmåga och underskattade rättsystemet för det ingår i hennes självbild.
Ja, hon har ju redan försökt att muta häktespersonal som höjde ribban att inte vara ensam med henne. Vilken arena JM härjar i spelar ingen roll, hon har samma storslagna tankar om sig själv om det så är privat, i rätten eller inlåst nånstans.
Citat:
Det att hon verkar förvirrad i sina utsagor är nog pga nya situationen, att sitta inspärrad och ingen bugar för henne eller dansar efter lillfingret som hon är van vid.
Just detta att överskatta sig själv blir hennes förfall, dvs hon spelar över och framstår som helt blåst istället. Hon har väl levt länge med att få sin vilja fram, åkt runt på en räkmacka, och inbillar sig att det är fortsatt samma förutsättningar i sin egocentrerade bubbla med snedvriden självbild.
Hon upplever nog hög grad av frustration förnärvarande, därav sina utspel där hon tappar konceptet och visar sitt rätta jag emellanåt.