Citat:
Ursprungligen postat av
Eaglesandshit
Ännu högre,
https://www.svd.se/ny-trend-smarta-hoghus-i-tra--uppat-20-vaningar
Någon av er som verkar sakkunniga som skulle kunna upplysa oss andra om möjligheterna att brandskydda trä?
Det vågar jag inte svara på men man skall vara på det klara med att många kåkar som aviseras som "trähus" ofta handlar om att stommen eller bärande element är trä. Sen börjar det ju även bli populärt med större flervåningshus helt i trä men begreppet innefattar ju även de mycket populära och tidigare nämnda hybriderna.
Boverket har regler som innefattar även träkåkar men det finns en hel del missnöjda miner bland organisationer och myndigheter som arbetar med brandsäkerhet som inte alls är nöjda. Det grundläggande personskyddet är svårt att argumentera kring då Boverkets regler är funktionsanpassade snarare än avhängiga själva materialen (dvs det krävs mer omfattande åtgärder på en träkåk än ett sk stenhus för att det skall vara godkänt). Däremot är egendomsskyddet ganska klart dåligt eftersom trä är ett material som brinner och det är inte mer med det.
Försäkringsbolagen är väl inte heller helt förtjusta just på grund av omfattningen av skadorna som kan uppstå på trä, men där tillkommer ju dessutom att trä och fukt inte går ihop så det finns fler aspekter än bara brand inblandat.
Det var tidigare förbjudet att bygga större kåkar i trä (från 1874 eller nåt sånt) efter att Sverige drabbats av en mängd bränder och andra byggnadsmaterial började bli realistiska. Men i vanlig ordning så är det så många olika lobby-organisationer som lovar det ena och andra så slutkonsumenten kommer aldrig att kunna veta med säkerhet om de bor i en dödsfälla eller inte.
http://www.husbyggaren.se/brandsakerhet-i-hoga-trahus/