Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Nu är det ju så att bankerna i sverige är så få i sverige idag så de har själva trissat upp priset som sagt. ica skulle köpa upp coop och axfood gruppen och sen styra upp priset på varor precis som de har gjort i bankvärlden.
Har Swedbank köpt upp de andra bankerna i Sverige???
Du verkar inte riktigt nykter.
Vidare kan du ju ta och skriva i bostadsbubbeltråden att bankerna trissar upp bolåneräntan. Bubbelpladdrarna kommer att flå dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Du får gärna läsa(en gång till) finlands banks utredning där kontantbetalningar kostar mindre än kortbetalningar.
Vi har en seriös utredning av Riksbanken. Har du något problem med den?
Dom har gjort en detaljerad analys.
Ditt länkande till media har ingen relevans i sammanhanget.
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Fortfarande så stannar dock pengarna från kontanthanteringens kostnader i sverige och skapar jobb och skatteintäkter.Så de spelar egentligen ingen större roll eftersom kostnaden till slut hamnar mestadels i statskassan. Skillnaden är att den har passerat massa händer(människor,konsumenter)innan och skapat jobb.
Var är din detaljerade redogörelse för hur pengarna skulle försvinna ur landet vid kortbetalning.
Jag har efterfrågat den flera ggr. Men varje gång du skriver så är det helt kliniskt rent på det.
Det är väl inte så att du ägnar dig åt förvirrat svammel
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Du är riktigt löjlig när du jämför grävmaskiner och att gräva för hand.Detta är tunga jobb som förstör ryggen.
Vi har inte många såna jobb kvar.De få jobb som är så tunga och förstör ryggen så kan man förstås försöka förbättra.
Konsekvens är löjligt i din värld?
Säg att de får gräva med små trädgårdsspadar. Det är inte betungande för ryggen. Och många fler kan bli återanställda. Nu får du slå en frivolt av glädje, och skriva att det är precis så du vill ha det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Vi behöver dock inte göra folk arbetslösa som jobbar med stål,transport,bilbyggare,väktare,poliser och all annan infrastruktur kring kontanter. Det är pengar som går runt i systemet i sverige och skapar jobb och till slut kommer in som skatteintäkter.
Hm, var är din redogörelse för hur folk blir arbetslösa av lönsamma rationaliseringar.
Jag har inte sett till den.
Enligt dina preferenser så borde vi väl ta bort fängelsestraff. Då kan fler bli anställda som väktare och poliser som jaga skurkar.
(Säg att du bara svamlar på skämt. Är folk verkligen så här mentalt handikappade. Jag blir deprimerad när det gäller Sveriges framtid).
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
om p-platserna skulle ha riktig konkurrens dvs att det finns 3-4p platser per bil i varje stad och ha hundratals fristående parkeringsägare (som matbranschen) så skulle de konkurrera om kunderna dvs ha vettiga priser.
Idag kan de om de är fristående ta vilka hutlösa avgifter de vill för en liten asfaltsbit.
Så konkurrens i din värld uppstår först när det finns 300-400% överkapacitet. Dock tror jag inte du kommer att hitta så många galningar som kommer att hålla med dig. (Och för din info så krävs det en galning för att hålla med).
För din info finns det alternativa p-platser och även möjlighet att resa kollektivt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Precis som bankerna och visa,mastercard sysslar med ocker och snor våra pengar.
Hur ser din redogörelse ut för kostnaderna. För att kunna hävda ocker måste du känna till de.
Redogör också för skillnaderna i kostnad för bankkort och kreditkort. Det är betydande skillnader.
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Inlösande bank (Acquirer)
Den inlösande banken tecknar avtal med butikerna/inköpsställena och ser till att serviceavgifterna (merchant fees) täcker transaktionskostnader, interchange-avgifter och samtidigt ger ett visst överskott till banken.
Ja, och???
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Är det svårt att förstå att interchange avgifterna,transaktionskostanderna osv försvinner utomlands plus till banken som bara sitter på dom istället för att de skulle fortsatt snurra ute i sverige och skapat jobb.
För att sådana kostnader skall uppstå i utlandet förutsätter det att säljaren har en utländska bank och ligger utomlands. Köper du av t ex amazon blir det så. Och det är lite svårt att undvika då de har en bank i utlandet som skall ha betalningen.
Men ett köp där båda parters konton är i svenska banker är transaktionskostnaden lokal i Sverige. Eller fantiserar du om att svenska banker inte har några bankkonton i Sverige utan anlitar utländska banker för kontoöverföringar. Det är väl något sådan vansinne som snurrar runt i din skalle.
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
interchange-nivåerna är i Sverige reglerade genom bilaterala avtal. Det är bankerna som sinsemellan gör upp om priserna. De som är stora på inlösen (exempelvis Swedbank) har det starkaste förhandlingsläget. I genomsnitt är interchange-avgiften cirka 1,25 % + 2 kr per transaktion. För utländska MasterCard- och Visakort är i allmänhet interchange-nivåerna betydligt högre.
Tja, är två företag inblandade i ett arbete så sker naturligtvis en ersättning mellan dom.
Du skulle lämna en redogörelse för hur pengarna försvinner utomlands.
Inte ägna dig åt fantasifulla spekulationer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Du skiter i grannen. Om nån av dina grannar var bankkontorspersonal eller väktare,stålarbetare,bilbyggare,polis,sedelbruksar betare,papperstillverkare osv så skulle du bara här hävda att dom nu har de bättre när de slipper jobba i ett i dina ögon onödigt jobb.
Men du skulle vara för feg för att säga detta rakt ut framför dom.
Du skulle bara säga ja de var ju tråkigt.
Där ser du. Du kan inte ens ta emot information. Du tar tvärtom och inverterar den. Inte konstigt att du hamnar helt fel.
Om vi reverserade de senaste århundradenas automatiseringar skulle grannen hamna i någon slags 1700-tals levnadsstandard. Det vill jag verkligen inte att han ska råka ut för. Och det har jag inga som helst problem att säga.
Men jag har lite svårt att se att den diskussionen skulle uppkomma. Så här verklighetsfrånvända och stolliga är inte mina grannar.
-------------------------------
Jag brukar förklara att lönsamma rationaliseringar leder till stigande levnadsstandard. Men det är förvånansvärt många här i forumet som inte klarar av att ta in den informationen.
Man borde iaf försöka förstå vad implikationen av lönsam innebär.