Citat:
Ursprungligen postat av
blackplastic
Men hur skulle dom ens ha fått kontakt liksom? Och brukade hon bjuda hem random människor för att "hjälpa dom"?
"25 y/o, Karlstad/sweden, crazy cat lady,
ADHD & aspie, feminist, vegetarian, fat, bodypositive, queer, mitt andra konto är @kropps_positiv"
Jag tror att en förklaring till detta kan vara de diagnoserna som jag markerade i fetstil ovan. ADHD kan resultera i svårigheter att inhibera impulser. Diagnoser inom autismspektrumet, såsom Aspergers syndrom, kan göra att en person har svårt att läsa av sociala koder. Det kan bli svårt att avgöra om det är "normalt" eller inte att bjuda hem en främmande person. Antagligen har hon haft goda avsikter, eftersom hon beskrivs som en person som bryr sig om andra.
Ytterligare en teori bland alla andra:
Jag tänker mig att de träffats av en slump och sedan insett att de har många saker gemensamt, såsom ett tidigare missbruk och eventuellt dåligt psykiskt mående. Anna, som nu kommit en bit på väg att må bättre, möter en person som befinner sig i en situation som hon känner igen. Hon känner att hon vill försöka hjälpa den här personen för att hon vet av egna erfarenheter att det går att klara av att ta sig upp från botten och få en ny chans med ett liv utan droger.
Båda har säkert druckit alkohol (åtminstone MGM som sades vara kraftigt berusad) och omdömet är av den orsaken ytterligare försämrat. Anna kanske berättar hur hon har nått dit hon är idag, möjligen kommer samtalet in på vilka mediciner hon äter och hur de har hjälpt henne. MGM fattar intresse för medicinerna, möjligen utnyttjar han då Annas omtanke och/eller dåliga självförtroende för att få följa med henne hem och komma över några piller. Väl där så nöjer han sig inte med att få några piller, han vill ha all hennes medicin. Anna som troligen är beroende av dessa för att fungera, kan inte längre gå honom till mötes.
Detta kan vara ett tänkbart scenario hur det kom sig att Anna bjöd hem en främmande kille för att "hjälpa honom".