Citat:
Ursprungligen postat av
Magro
När åldersskillnaden är så liten som i ditt exempel tror jag att hänsyn fortfarande tas till 'ringa skillnad i ålder och mognad' o dyl.
Jag tycker rent av att det är alarmerande att en läkare i tråden inte ser något problem med att en 'hjälplärare' -- utan större framgång om det nu gör saken så mycket bättre -- försöker ha samlag med en minderårig elev?
Såvitt jag förstår var inte Christian hennes lärare eller hjälpläraren när det hände. Han hade jobbat extra på skolan tidigare men arbetade inte längre där.
Det var synnerligen dumt av Chr att inlåta sig med den underåriga tjejen, absolut fel. Därför blev det också en rättegång där han dömdes. Men att kalla brottet för våldtäkt är mer en juridisk formalitet som införts av politiska skäl för att gruppera denna typ av brott. Det var inget våldsbrott i den bemärkelsen att där fanns våldsinslag - det utövades inget våld. Av det skälet blev domen inte heller fängelse.
Så ja - ingen av bröderna har varken före eller efter Kevins död visat upp eller dömts för några våldsbrott. Det är exceptionellt med tanke på vilka hårdhudade störda gärningsmän de ansågs ha varit.
De verkar ha klarat sig bra i samhället, har partners och jobb, god kontakt med sin familj och ingen kriminalitet. Av de i SÅCs uppräknade exempel på unga mördare var alla kriminella 19 år efter första mordet, även Bundy.
Så inte nog med att dessa mördare till bröder var eceptionellt ovanliga som gärningsmän då. De är också exceptionellt skötsamma idag.
De är så exeptionella att de inte är sannolika - de mördade inte Kevin.