Citat:
Ursprungligen postat av
alltidsammavisa
Ska nog ge Tinder ett försök iaf, har faktist inte gjort det ännu :P
Men undrar bara hur det fungerar för man behöver ju ett facebook konto eller hur?
Duger det att bara skapa ett facebook konto utan att ha några vänner eller bilder på den?
Eller är din Tinder profil direkt kopplad till facebook profilen eller hur fungerar det?
Är bilderna du lägger på Tinder samma bilder på facebook, alltså delas dem mellan dessa två olika tjänster?
Ni förstår väll vad jag undrar över.
Alltså vill inte bara passera kraven för att skapa ett tinder konto utan vill ju ha framgång också.
Det fungerar i teorin åtminstone. Jag är dock säker på att ett "magert" FB-konto gör att du kan rankas något lägre på Tinder (har läst att ha många "intressen" dvs gilla sidor, vänner osv ökar detta) då du anses mer seriös och verklig (dvs ingen bot tex). Du kan behöva bekräfta med SMS om du har ett sådant tom FB-konto.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amphyama
Trodde verkligen att jag hade hittat rätt kille och har investerat gott om tid och engagemang, men eftersom han knappt ens skriver till mig finns det väl bara ett sätt att tolka det på. Ännu en lärdom att inte få upp sina förhoppningar för tidigt vilket jag alltid lyckas med. Trist.

Mitt trick är att ha flera på gång samtidigt. Inte alltid så lätt, men det underlättar när någon av ens prospekter faller bort så har man alltid någon annan på g också. Det hjälper att hålla förhoppningar i shack tycker jag. Även självförtroendet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ytterbium
Haha samma här, kanske är samma kille

Är tyvärr inte ett ovanligt beteende, bland båda könen, så är väl inte så troligt egentligen...
Citat:
Ursprungligen postat av
Riven-Ost
Har bättre bilder och lägre krav nu än någonsin - ändå händer nada. Har aldrig gått så trögt som det gör nu, superkonstigt.
Många inklusive undertecknad upplever samma. Troligtvis (men inte nödvändigtvis exklusivt) Tinders berömda algoritm som stramats åt för att uppmuntra oss att köpa boost och plus. Det dåliga utfallet kan ju ge en kedjeeffekt också, folk som ger upp ist för att köpa vilket ger ju färre potentiella matchningar i sig.