Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Absolut inte, men vad gör det för skillnad? Anser du att Nist borde undersökt rasmassorna på plats eller ej?
Vad du än svarar på den frågan så kör du ju i diket med tanke på tidigare inlägg...
Du fånar dig i vanlig ordning. Det blir tydligt att du inte på något sätt är intresserad av att föra en konstruktiv diskussion.
1. Ja, självklart hade de varit bäst om NIST eller någon annan officiell myndighet först gjort någon form av dokumentering/undersökning på plats innan materialet forslades bort.
2. Lika självklart är det att materialet väl bortforslat, skulle ha organiserats och sparats i sin helhet på uppsamlingsplatserna så att kommande utredningar kan undersöka det i sina rekonstrueringar av förloppen.
3. Vad gäller WTC 7, så fanns inget material kvar för NIST (eller annan myndighet) att undersöka. Allt var rensopat och försvunnet.
4. Däremot så sparades en liten del av rasmassorna från WTC 1 - 2, men trots det undersöktes inte det av NIST med avseende på spår av sprängmedel/termit eller andra tecken på kontrollerad demolering.
Är det något av det här som är oklart förväntar jag mig att du tydligt förklarar varför.