Citat:
Ursprungligen postat av
Bogomil
Det är DU som har dammat av missionmanuals-postulatet "Intelligent Design". Så ta din egen bevisbörda.
Nej, det har jag ej. Jag var till och med tvungen att Googla "Intelligent Design" för att kunna ge ett korrekt svar på ditt inlägg.

Obildad är jag tydligen. Men det är väl så vi troende är. Med tomt huvud, så finns det plats att fylla.

Jag är obildad och fri när det kommer till detta med tro och gud, och du är på ett sätt fastlåst i dina principer. Det här är en intressant och lärorik resa för mig.
Citat:
Ursprungligen postat av
kiss74
Om alla subjektiva upplevelser av gud verkligen är gud, ja då kan det finnas tusentals gudar, eftersom dessa historier om gudar varierar så kraftigt.Eller så existerar det en gud som är väldigt splittrad, och ändrar moral lite då och då.
Jag återkommer till kärlek, även om det inte är samma sak som "gud", och även om "gud" är kärlek. Snurr där.
Titta på en sten. Låt tusen personer titta på en sten. Låt dessa tusen personer berätta om stenen. Hur många olika beskrivelser av stenen tror du att du får? Det är samma sten.
Det har att göra med hur vår hjärna fungerar.