Citat:
Ursprungligen postat av
anteri17
Sebastian Ohlson i Gbg ska inte få någon chans på hela säsongen eller?
Han sägs inte klara 90 minuter än, vilket jag tycker låter otroligt underligt. Sedan har han förvisso Björdal&Rieks framför sig som båda är bättre men av jag såg i ÖIS och vad man sett i träningsmatcher etc så borde han vara före/på samma nivå som vår evige inhoppare MSD iaf.
Beroende på vilken riktning vi ska ta efter sommaren så lär han få mer speltid iaf om vi väljer en "budgetlösning".
Citat:
Ursprungligen postat av
zio86
Nästa år, 2018, är det 10 år sen Allsvenskan utökades med två lag. Vad tycker ni utökandet av Allsvenskan ha haft för effekt? Haf varit positivt eller negativt?
Det har blivit två bortaresor till så det har blivit dyrare att följa laget...
Nej, men detta är väl en evig debatt egentligen. Jag kan tycka att det viktigaste nu iaf är att vi inte ändrar igen. Vi har haft nog med sådant som slutspel, mästerskapsserier, utökande av serien etc dom senaste 30 åren.
Sätt denna formen nu med 16 lag, med sina för- och nackdelar, och låt den vara så i evighet...