Citat:
Ursprungligen postat av
fryskyl
Haha, beautiful! (5te linken är dock redan inkluderad i den andra.) Läste allihopa. Jävligt märkligt fenomen, det där. Det du säger är naturligtvis sant (ang ytterlighetsvänster), men att denna genre kunnat bli så stor är ändå ett mysterium för mig. Finns väl trådar om det här, antar jag.
Talande också att de som skriver alltid måste vara hjältar. Såg en gång en snubbe puckla på sin gf lite grann i USA. Mellanösternutseende, men det är egentligen irrelevant. De stod och grälade, och vid ett tillfälle gav han henne en örfil, av mer symbolisk natur, så att säga (alltså för att demonstrera makt snarare än att skada henne). Såg det inte så väl, och fortsatte bara att läsa, och gjorde alltså inget. Upplevelsen var ändå rätt obehaglig, och hade jag haft Facebook hade man ju kunnat skriva om det, då det ju verkligen visar på förekomsten av svinigt beteende. Men då att brodera ut det med att jag gick upp och konfrontera killen, och efter att han kaxat lite med mig också att jag tog fast honom och drog av honom byxorna och gav honom smisk, medan alla runtomkring mig applåderade -- hur man klarar av att ljuga på det sättet, det fattar jag fan inte.

Jordan Peterson är en framträdande psykologiprofessor som är attackerad av SJW rörelsen därför att han säger att de vill normalisera galenskap och att de uppmuntrar till "outrage addiction", vi har ingen bra motsvarighet till den termen på Svenska än, men som all annat skit Nymarxisterna hittar på kommer vi få det till slut.
Han går igenom fenomenet i en massa videos, i den här intervjun hos Joe Rogan går han in i detalj på inramning och narrativ som de använder sig av, den är dock rätt lång. Gillar man podcasts så finns den i det formatet med.
https://www.youtube.com/watch?v=04wyGK6k6HE
Kortversionen.
https://www.youtube.com/watch?v=uJKRTvHrEJ4
"Genom att använda logik och dialog bekräftar man bara den vite mannens maktstruktur så låt inte något sådant stå i vägen för revolutionen..."
Kan vi stava till groupthink?
https://en.wikipedia.org/wiki/Groupthink
Det handlar om att hamra in deras grundteser.
Inte med hjälp av slogans utan genom just anekdoter och berättelser, dvs de vet att propaganda har större genomslag när den inte är tydligt inramad som en uppmaning.
Om jag säger grupp x är förtryckt har det inte mycket genomslag om du inte ser eller upplever det.
Om jag berättar om en anekdot där x beskrivs som marginaliserad, förtryckt eller hatad så kommer du att skapa ett minne av upplevelsen när du läser den.
Precis som "Pravda" är dock det kognitiva gapet mellan de frälsta och de som man försöker frälsa ofta för stort för att överbygga och folks gut feeling säger till dem redan vid en snabb anblick att hela denna berättelse är falsk som tur är.
Social Justice Warrior rörelsen, eller identitetsvänsteraktivismen börjar med den Franska postmodernistiska filosofen Jacques Derridas kritik mot vad han kallade fallogocentrism.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Derrida
Mao: Den vite mannen är borgarklassen och alla andra är arbetarklassen som skall störta honom.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phallogocentrism