Citat:
Ursprungligen postat av
m4staSWE
Fy fan sånt pissigt MM:
Nice - PSG
Sociedad - Granada
Leipzig - Ingolstadt
Spurs - Arsenal..
Hur tänkte dom där? Inget Rom derby, inget Moskva derby..dessutom skippat Old firm två helger i rad
Uppenbarligen kastar EA lite skruvbollar nu när MM är superhett igen.
Nice - PSG är tvåan mot trean i Ligue 1. Ingen särskild rivalitet vad jag vet, men köper den pga tabell-läget.
Sociedad - Granada - förstår jag inte alls. Ingen särskild rivalitet, geografiskt långt ifrån varann, Sociedad 7a och Granada på nedflyttningsplats. Granada måste vinna för att den teoretiska chansen att inte åka ur ska leva, men de är 10p från säker mark med 4 matcher kvar. I praktiken körda. Kan någon motivera hur den kom med?
Leipzig - Ingolstadt - Samma här, ingen särskild rivalitet. Leipzig 2a, Ingolstadt på nedflyttningsplats.
Spurs - Arsenal - Enda riktiga derbyt, North London Derby. Given.
Enda mönstret jag ser är att EA väljer lag som kämpar för att stanna kvar i ligan och viktiga matcher om titeln istället för derbyn. Jävligt svårt att förutse vilka matcher som kommer då, tar vi Sociedad - Granada är den ju nästan död med tanke på Granadas obefintliga chanser att klara sig kvar.
-------------------
Sparar som vanligt mitt TOTW-pack tills på onsdag. Bättre att öppna onsdagar när det finns färre av de nya korten på marknaden, chans att sälja dyrt. Hittills har jag fått discard tyvärr, men plötsligt händer det.