Citat:
Ursprungligen postat av
Drinkycrow
Det är väl bra om hon kunde ta ansvar och en del tolvåringar kan det säkert. Men i lagens mening så är de helt ansvarsbefriande och jag tycker det är gott så.
Sen behöver man väl inte haka upp sig på rubriceringen egentligen. Straffet var ju väldigt milt tror jag(vet inte hur mycket ungdomsvård och samhällstjänst som utdömdes). Om de dessutom förblir ett par så spelar ju skadeståndet ingen roll. Det är ju definitivt fel att ligga med tolvåringar så det är väl bra att han blev dömd. Sen om det är våldtäkt eller inte känns rätt oviktigt. Är man någorlunda insatt vet man ju att det automatiskt är våldtäkt när tjejen är underårig.
Ansvarsbefriande? En tolvåring kan inte ge amnesty till någon. (jag vet vad du menar men du skrev fel så betydelsen blir något helt annat och jag kan inte låta bli att pika dig). Du låter jävligt flummig, som att det inte är så viktigt vad äldre partnern döms för bara hen döms för något även om initiativet till den kriminaliserade handlingen togs av den yngre?
(Men som sagt jag antar fortfarande att det är någon markant skillnad mer än bara de fyra åren som inverkat på domen, även om jag argumenterar mot en strikt åldersbedömning enbart).