Citat:
Ursprungligen postat av
Utredaren
0:21 in i videon hörs någon ropa Skjut! Skjut! Lite senare Skjut då!
https://www.youtube.com/watch?v=eP6JyHiogdE&feature=youtu.be&t=6
Uppenbarligen sköt inte den person som blev uppmanad till det. Disciplinerad.
Det hörs smällar från den blåklädde mannen när han slår med sitt järnrör. Det är inte pistol skott.
Att det skulle lukta krut i en gatumiljö för att någon avlossat ett par skott låter mer som en västernfilm än verklighet.
Hör man inte en knall 2:05 i denna video?
https://www.youtube.com/watch?v=MWv1K5sISDA
Det låter väldigt likt ett pistolskott tycker jag. Någon annan får gärna kommentera detta. Man ser även att den som filmar just vid knallen tycks bli rädd.
I din video hör man ju ett skott avfyras direkt efter att någon ropar "Skjut!". Direkt efter hör man även "Bakåt!". Detta, att dom ska backa, torde vara riktat till folkmassan. Jag trodde det var bomben som skapade en första knall där men det är nog polisen som avfyrar sitt tjänstevapen i luften.
Mannen som slår på dörren är ju redan bortmotad vid 0:21 i din film. Hans slag tidigare i filmen låter ju också annorlunda än den höga knall man hör efter att någon skriker "Skjut!".
Någon med kunskaper i filmredigering får gärna frysa filmen och förstora strax efter att det ropas "Skjut!". Det man då ska kolla efter är om mannen i grå tröja eller den svartklädde man som man ser ståendes vid pelaren på ett foto syns hålla armen uppsträckt i luften. Finns även en kvinnlig civilpolis där, även hon kan ha vara den som skjuter i luften. Kan finnas andra civilare också, man bör nog bara kolla efter om någon håller armen uppsträckt likt att de avfyrar en pistol.