Citat:
Ursprungligen postat av
Juristakuten
Min kommentar skrev jag innan jag läst inlägget om att lastbilen passerar övervakningskameran 14:53:35.
Jag byggde det då på en sammanställning av en massa uppgifter. Jag jobbar med en uppdatering av min sammanfattning som behöver revideras på några punkter.
Jag hoppas verkligen att tidsangivelsen 14:53:35 är korrekt. Jag skulle dock gärna få in uppgift om första samtalet till 112 som jag antar skedde någonstans 14:53:25-14:53:40.
Jag förstår. Och vet att du skrev detta före varseblivningen om kamerans (ej nödvändigtvis verklighetens) tid visar 14:53:35. (Har du kollat detta själv? Vad jag hastigt kan notera så ser man klockan i början av filmen och den är då typ 14:53:09 eller nåt. Men i te senare. Så du måste tidmäta själv fram till fordonspassage. För att veta att det är :35 den passerar.)
Men - jag undrade (och kanske undrar) hur du kan ange med så snävt intervall som +/-5 sek. Jag tror inte du har någon (tidigare) känd uppgift att gå på annat än andras uppgifter med minutprecision, ej sekundprecision.
Men skit i det nu. Det kan anses passerat.
Om du kan a) fastställa position för övervakningsfilmen och b) säkra dess klocka så borde du kunna pricka in kollisionstidpunkt på några sekunder när.
Kan nämna att jag just kollade på några av mina internetkopplade enheter och läste av följande sekundtider:
- iPad: 35
- Android telefon: 36-37
- PC: 40
Så även om enhet får tid uppdaterad automatiskt från enhet kopplad till internet så är det inte exakt sekundprecision vi kan anta.