Omgång A
#12 Project A (1983), HONG KONG
Sergeant Dragon Ma Yue Lung (Jackie Chan) är den tydliga ledaren för kustvakten i Hong Kong under 1800-talet när landet plågas av pirater. När de gång på gång misslyckas med sina uppdrag får de styrande nog och överlåter hela kustvakten att sammansluta sig med den lokala polisen istället. Efter några inledande konflikter börjar dock de forna rivalerna i kustvakten och polisen att samarbeta för att bekämpa piratledaren.
Asså herrejävlar vilka stunts man blir bjuden på i den här filmen! Jag vet inte hur många gånger jag ömsom skrattade och bara satt och gapade med öppen mun över alla fantastiska akrobatiktrick som Jackie Chan och hans hejdukar och motståndare visar upp. Det klättras på väggar, slås volter över stolar och bord, cyklister blir nedtacklade och sparkar och slag far med rasande fart överallt. Lägg till ljudeffekter på alltihopa och det bli en sanslöst underhållande färd från början till slutet. Visst, det är lite fånigt men till skillnad från de tidigare HK-rullarna verkar inte denna ta sig själv på alltför stort allvar utan en del av humorn är verkligen självmedveten. Det är svårt att inte tycka om Jackie Chan heller som bjuder på sig själv hela tiden.
Handlingen är okej, tillräcklig djup/lövtunn för att den ska tjäna sitt syfte att driva filmen och karaktärerna framåt. Replikerna är ibland riktigt gapflabbande roliga och ibland nästan pinsamt uppenbara och klyschiga. Det hjälper inte heller så mycket att flera av skådisarna låter dubbade, förutom Jackie Chan. Några av de äldre gubbarna gör verkligen till en grej att skådespela så dåligt som möjligt med att grimasera varje gång de är i fokus. Men vad fan, man skrattar åt det mesta ändå så det går ner ganska bra.
Filmens stora styrka är i dess gag-faktor. Stuntsen är verkligen otroliga och ska tydligen ha varit inspirerade av gamla stumfilmsikoner som Buster Keaton och Harold Lloyd. Nu har jag sett för lite av dessa herrar för att kunna utpeka när och var dessa referenser görs men användandet av cyklar och stegar samt hänga från klocktornet är så pass klassiska bilder att t.o.m. jag hajar till att det är en slags homage i görningen. Man undrar verkligen hur skådisarna kunde överleva fall från flera meter rakt ner i marken. Ju snabbare och vådligare stuntsen är desto mer opåkallade skrattsalvor brister man ur sig. En perfekt film att titta på efter en lång arbetsvecka.
Jag är helnöjd med denna filmen. Visst, den är fånig men att klaga på det vore som att skylta med att man är totalt humorbefriad. Tidigare har jag inte haft någon större relation eller åsikt om Jackie Chan men här höjde han sig verkligen i mina ögon. Kanske inte som en dramatisk skådis men desto mer som en sjuhelsikes akrobatör/kampsportare och underhållare. Att han även gjorde lejonparten av filmen bakom kameran gör inte saken mindre respektingivande.
Project A är helt klart en godkänd rulle!
Betyg: 3/5