Citat:
Ursprungligen postat av
Luffa
Här påstås exempelvis att Thony Norellis skapelse Pimboo.com, som numera är ett dotterbolag till Trig social media AB, har 595 000 användare:
http://tsm.trig.com/trig-social-media-acquires-pimboo-ou-and-fantrac-global-ltd/
Här kan Du, Ackeson, läsa
att Pimboo enbart har 1 250 unika besök per dag:
http://pimboo.com.hypestat.com/
Hur får Du ihop den ekvationen?
I så fall är dessa 595 000 påstådda medlemmarna inne på Pimboo i genomsnitt var 476:e dag.
Men Luffa-bluffa, det är ju inte svar på frågorna och jag har inte påstått något som skall få en ekvation att gå ihop, det är ett bevis på att du ljuger. Så här ser frågorna ut:
1. Vad är det för hemsidor de påstår att de har mer besök än de har?
2. Hur mycket besök påstår de att de har på dessa sidor?
3. Hur mycket besök har de egentligen?
Frågorna föranleddes av detta:
Citat:
Ursprungligen postat av
Enona
Ackeson återigen, det ger ingenting att svinga hejvilt mot Luffa utan försök istället precisera vad du inte anser stämmer. Du måste kunna komma med något konkret eftersom du uppenbarligen vill ge de här bolagen och personerna bakom upprättelse. Jag själv skulle inte ha några problem att omvärdera min syn om det framkom fakta som kan styrka att information i tråden inte är korrekt.
Mina frågor bygger på detta inlägg:
Citat:
Ursprungligen postat av
Enona
Bevisen kan du hitta i tråden i form av de otaliga gånger herrarna blivit kallade till rätten men det kanske är en slump. Sedan att man påstår sig ha sålt "tillgångar" till ett bolag som inte finns är kanske helt i sin ordning. Att man ljuger om antal medlemmar på olika sidor är väl enligt dig god affärssed och oviktigt för det stackars eventuella investerare som lugnt väntar på att bli blåsta.
På tal om försvinna så håller jag med dig, underligt att han inte burats in eller att han blåst någon olämplig person som tar lagen i egna händer. I den gråzon de befinner sig så kommer något av de två alternativen förr eller senare att inträffa om de inte byter bana.
Är personen som drar roligare lögner för varje gång han är kallad till rätten för att han är rädd samma person som har försökt förklara sig flera gånger?
Den här diskussionen leder ingenstans, du måste komma med hårda fakta för att någon ska ta dig på allvar. Luffa presenterar dokument på uttalanden och förehavanden för bolagen och deras företrädare (både målvakter och de redan för nedsmutsade), kom med något liknande så kan vi ta det därifrån.
Det fetade i Luffa-bluffas inlägg högst upp i detta inlägg påstår att det ljugs om antal medlemmar på sajten och att det inte kan vara möjligt för de har bara 1.250 besök om dagen.
Jag få väl svara på frågorna själv då för ni kan ju inte svara på konkreta frågor när de inte är tillrättalagda:
1. Vad är det för hemsidor de påstår att de har mer besök än de har?
= De har aldrig påstått hur mycket besök de har på någon av sina sidor. Påståendet kommer från postarna här som i lögnaktig trådanda görs om till ett påstående från den ni förtalar. Ett väldigt fult trick men rikligt förekommande i denna tråd.
2. Hur mycket besök påstår de att de har på dessa sidor?
De har aldrig påstått hur mycket besök de har någonstans. Påståendet kommer från postarna här som i lögnaktig trådanda görs om till ett påstående från den ni förtalar. Ett väldigt fult trick men rikligt förekommande i denna tråd.
3. Hur mycket besök har de egentligen?
Det vet ingen utom ägarna till sidorna!
Jag har talat med en vän som är IT-specialist och han säger: Tredjepartsmätningar utanför webbplatsen är mycket osäkra mätningar. I vissa fall kan det stämma, om webbplatsen exempelvis installerat besöksmätningsskript från Google. Om det inte finns några sådana skript installerade blir uppgifterna mycket osäkra eller helt omätbara. Aftonbladet har exempelvis 450.000 unika besökare per dag medan hypestat.com visar ungefär hälften av det medan andra kan visa så lite som 100 besökare per dag. IT-specialistens egen hemsida visar 25 unika besökare per dag med hypestat.com medan hans egna mätningar visar på 400 unika besökare per dag.
Vad det gäller pimboo.com visar hypestat.com just nu 1400 unika besökare per dag i genomsnitt medan den visade 1250 i genomsnitt för bara några timmar sedan.
Gräver vi vidare i mätningarna hos hypestat.com ser vi att de bara kunnat mäta från Februari 2017 medan hemsidan funnits i 1,5 år (från 2015-11-04). Orsaken till att det inte finns några mätningar eller helt felaktiga mätningar kan bero på att pimboo.com förmodligen låg på en Worpress-server tidigare men helt nyligen flyttats till en vanlig server. Worpress släpper definitivt inte in några tredjepartsbesöksräknare att enkelt mäta besöken. Därför finns det mycket osäkra uppgifter från före mars 2017. I tråden tidigare har det också presenterats 4000 besökare på flera månader. Det är så det kan se ut när sajten ligger på en Wordpress-server. Att det är så visar också att besökarna i stort sett till 100% kommer från USA vilket inte alls kan vara sant.
Ett sätt som kan indikera på hur många medlemmar de har är att titta på "Backlinks", pimboo.com hade för ett tag sedan 120.000 "Backlinks". Dessa länkar till pimboo.com görs oftast av medlemmar för att få feedback från pimboo.com (kallas också för följare), de länkarna syns inte på nätet. Det kan också vara besökare som länkar till sidan men de brukar vara väldigt få som gör så. Av de 120.000 länkningarna till pimboo.com är ca 15.000 vanliga länkar. De 15.000 länkarna bör gå att hitta med Google eftersom pimboo inte har mer än några egna länkar på sin hemsida. Vid en sökning på pimboo.com får vi 15.200 träffar. Det indikerar alltså att antal länkningar till pimboo.com stämmer väl. Samma sökning går exempelvis inte att göra med Flashback.org eftersom de har miljontals interna länkar.
105.000 följare indikerar att de har minst så många medlemmar då mätningen gjordes viket inte framgår på mätsidan. Alltså är det faktiskt inte alls omöjligt med så många medlemmar som det påstås. Det är i vart fall ingen liten hemsida de har med hela 105.000 följare-backlinks. Det är varje hemsideägares våta dröm att ha så många följare till en vanlig hemsida.
Så får min IT-vän ihop ekvationen. Hur får du ihop din ekvation, Luffa-bluffa?
Tidigare påstods det att pimboo.com hade 4000 besökare under flera månader medan du nu säger att de har 1250 besökare om dagen medan siffrorna visar 1400 om dagen. 1400 på exempelvis 5 månader blir 210.000 besökare och inte 4.000 som det påstås i tråden. Ekvationen, Luffa-bluffa, hur är det med den?