Citat:
Det här torde gälla en annan 25-åring som tidigare dömts för narkotikabrott, skadegörelse och brott mot lagen om förbud betr. knivar och andra farliga föremål:Nej, det är väl inget nytt, men...
Om man ser sekvensen av händelser:
/.../
2016-07-13 (ca) Åklagare Thomas Bergström till ekuriren:
"– Det är högst osäkert om han (JJ) har med saken att göra."
/.../
– Vad baserade Thomas Bergström sitt uttalande om JJs inblandning på? Var det möjligen JM eller JB som gett JJ alibi? Kanske båda?
–
Om man ser sekvensen av händelser:
/.../
2016-07-13 (ca) Åklagare Thomas Bergström till ekuriren:
"– Det är högst osäkert om han (JJ) har med saken att göra."
/.../
– Vad baserade Thomas Bergström sitt uttalande om JJs inblandning på? Var det möjligen JM eller JB som gett JJ alibi? Kanske båda?
–
https://minfil.org/8dBaybb0be/NT_-_ASR_-_Eskilstuna_TR_B_1905-16_Aktbil_1-5.pdf
Den här 25-åringen misstänktes också för olaga hot och övergrepp i rättssak.
Flyktingpojkarna hördes av polisen den 14 juli (3 dgr efter misshandeln som ägt rum sön/mån 10-11 juli. Den ene ville då inte säga något innan han fått ett målsägandebiträde. - Förutom de aktuella killarna finns ytterligare två målsägare; det var fyra personer som hade vistats i lägenheten före intrånget av de maskerade männen men bara två som förts till sjukhus (som de fått lämna vid lunchtid 11/7).
Den 19 juli meddelade assistentåklagare LE (som då tagit över ärendet efter TB som gått på semester) att tid. nämnd 25-åring inte längre var misstänkt samt att det heller inte fanns några andra misstänkta. - Förhör ska ha pågått.
Vad som sedan händer och sker är oklart.
Den 18 aug hade TB sedan några dagar återinträtt i tjänst och låter som sin övertygelse meddela att det inte under de senaste veckorna har hållits några förhör. Han hoppas dock att det ska finnas en förhörsplan; i vart fall ska det finnas förhörsuppslag att följa upp. Sedan väntar man på blodprover som skickats in för analys men förväntar sig inget svar i brådrasket; i vart fall inte under aug månad.
Fem dagar senare utesluter inte TB att JJ och MR kan vara på tapeten men att han skulle vilja stärka upp det hela genom fler förhör. Han ställer sig frågande till varför MR, när han ändå tagits in för att förhöras om Arbogadådet, inte samtidigt hörts om misshandeln, något han säger sig ha föreslagit. Vidare säger han:
Citat:
Ursprungligen postat av TB
Jag vet inte vad som kan tänkas ligga bakom misshandeln. Nu utgår ju alla från att det här måste ha att göra med de ursprungliga sexbrottsmisstankarna, men det behöver ju inte alls vara så.