Citat:
Ursprungligen postat av
Enona
Med tanke på att Ackesons sätt att uttrycka sig återfinns på hemsidor tillhörande Granitporten, Pimboo och även på Twitter så förstår jag att hen tycker att det här forumet är besvärande.
Du menar att jag utrycker mig som slipade affärsmän?
Det tackar jag för men tyvärr så är mitt yrke ett simpelt rehabilitering/vårdarbete för sådana som fått skador i huvudet så illa att de har svårt att klara sig själva. Det var genom två sådana personer som jag hamnade på forumet. De var förföljda av en stalker som bla använde detta forum för att förtala dem mycket illa. Det är svårt för oss inom vården att ta till oss det faktum att man tillåter namnge personer och kalla dem för det ena och det andra på det ohyggliga vis som pågår på forumet.
När jag ifrågasatte det som händer här i annan tråd visade en anonym denna tråd som ett skräckexempel. Jag håller med, denna tråd är ett skräckexempel på förtal. Det är tillåtet att tala om företag, tom att ljuga om dem. Men det är inte tillåtet att göra samma sak med människor, inte ens om det är sant. Samtidigt spelar det ingen roll om det är sant eller inte en vanligt funtad människa med empati gör bara inte på det viset oavsett. Det var min infallsvinkel när jag läste här.
Till ovanstående kommer att jag både kollat upp och talat med en av de ni nämner här. Jag kan inte hitta en enda fällande dom i dessa frågor och jag kan inte se att "bluffmakarna" flytt fältet efter att de "blåst" företag som annars är brukligt. De är kvar och jobbar på som vanligt.
Blåsarna i detta fall är inte företagarna, det är den empatilöse Luffa, och svansen kring Luffa går på det om och om igen! Är ni tre år gamla som låter er luras på det viset?