Vad vet vi?
Vi vet att flera livsförsäkringar har tecknats och försökt tecknas på Aki. Vem förutom Johanna skulle ha intresse av att teckna livförsäkringarna?
Vi vet att IVO tvångsstängde familjehemmet i Arboga och att Johanna genast försökte öppna nya.
Vi vet att ett bolag registrerades med dottern JB som suppleant och den döde makens tidigare chef TC som VD. Sistnämnda var angiven med kontaktuppgifter på olika nätsidor
http://www.allafamiljehem.se/organisationer/5884/nordisk-familjehemsvard. Vad kan han ge för information i fallet?
Vi vet att flyktingpojkarna sexutnyttjades och blev grovt misshandlade. Kanske det var meningen att de skulle dödas? Om detta kan MR och kanske misstänkte svärsonen JJ berätta.
Vi vet att Johanna först förnekade att hon var med på den omtalade sexfilmen och istället angav en annan person. Vi vet att hon även uttalade att "folk är beredda att gå över lik, för att det är så mycket pengar i flyktingbranschen".
Vi vet att IF vägrade betala ut livförsäkringen för Aki p g a att deras utredning påvisat många konstigheter. IF gjorde det polisen borde ha gjort året innan. Frågan är hur mycket deras utredning kommer kunna användas och påverka i den kommande rättegången. Kanske inte mycket, men sannolikt kommer en del vittnen att kallas till den kommande rättegången.
Vi vet att MR har utfört ett mord och mordförsök på Johannas föräldrar. Han har uppgett att han fått skjuts av henne till sommarstugan och att han kastat mordvapnet i ett vattendrag. MR:s koppling till paret är Johanna och hon kan vägen till mordplatsen. Motivet är att han blivit lovad att få stanna i Sverige samt att få gifta sig med uppdragsgivaren.
Vi vet att Aki hittades mystiskt drunknad året innan och att det inte fanns någon bil vid sommarstugan när han hittades. Någon/några har skjutsat dem och sitter inne med intressant information. Johanna kan rimligtvis inte hanterat Aki på egen hand - alltså är det fler inblandade. Sannolikt har den andra obduktionen påvisat något mer, eftersom Johanna blev misstänkt för dödsfallet.
Vi vet att svärsonen sitter häktad för drunkningsmordet. Vi vet att han är kriminellt belastad likaväl som två av Johannas barn som inte är helt avförda som misstänkta - antagligen för att de har viktig information att förmedla om de vill/vågar.
Johanna tycks ändå ha inställningen att det ska ordna sig så att hon blir frisläppt....