2017-03-10, 11:29
  #2293
Medlem
TupolevTu-144s avatar
Henrik från IRM pratar ibland om Nybörn-rättegången, vad är det för något?

Och fick vi någonsin något svar på om han var malaj i lumpen och tittade in i pipan för att förstå vad eldstoppet berodde på?

Sedan har jag hört ryktesvägen att han har nått framsteg med sitt BMI, det är numera nere på för honom finfina 40!

Granskning Sverige kastade lite ljus på det här, men som vanligt fick de inga svar! Tror Henrik prioriterar sin gåslever hemma hos mamma där han bor snarare än att ge sanningssökarna några svar!

Men om du läser det här Henrik, så grattis till BMIt, nu är du på rätt väg. 40 är inte så illa, nu behöver du bara typ halvera det så är du hemma!
Citera
2017-03-10, 11:41
  #2294
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Porryhatter
Hatsajten Fria Tider fick trollfabriken "Granskning Sveriges" sajt i gåva av näthatare

"Ett av de fall som den främlingsfientliga trollfabriken Granskning Sverige uppmärksammat är näthataren Jim Olsson - som Expressen i december 2013 avslöjade som en av de flitigaste kommentarsskribenterna på hatsajter som Avpixlat, Exponerat och Fria tider. Docenten Jim Olsson har på hatsajter kallats för "privatperson", men Expressens granskning visade att han i själva verket massdistribuerat främlingsfientlighet från ett anonymt konto.

Eskilstuna-Kuriren kan nu, i samarbete med Expressen, avslöja fler kopplingar mellan Jim Olsson och hatssajtssfären, där det främlingsfientliga nätverket Granskning Sverige ingår."


http://www.ekuriren.se/sormland/hatsajten-fria-tider-fick-trollfabriken-granskning-sveriges-sajt-i-gava-av-kand-nathatare/

Eskilstuna-Kuriren får (köper in) all sin "information" från EXPO-nätverket. Expo är specialister på att använda sig av "duktiga idioter" för sprida sin politiska agenda och världsbild och dessutom få betalt samtidigt för det. Man säljer även sedan exakt samma info till många olika journalister, LO, SAP osv
många gånger om och om igen. - De är mycket skickliga på EXPO.
Citera
2017-03-10, 11:41
  #2295
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av exponerad
Ja du. Kan du hitta något citat från de senaste pojkstrecken/stöken i Kista och Hallonbergen som visar att media inte använder begrepp som mord, dubbelmord eller liknande?

Ja en lista med citat kan bli hur lång som helst. Det skrivs väl några miljoner meningar i gammelmedia varje dag. Var och en kan nog hitta en eller annan mening som de inte håller med om.
Det går alldeles utmärkt att mejla och tala om det.

Jag tror inte ett ögonblick att vanligt folk med hull och hår sväljer det som står i media.
Däremot tror jag att det finns en hel del i den här tråden som med hull och hår sväljer allt som granskning sverige påstår bara för att granskning sverige tycker illa om gammelmedia och invandrare.


Va fan, är du tappade på huvudet? Det finns ju hur många klipp som helst där GS RINGER upp myndigheter, politiker, journalister osv och vi HÖR själva vad de SÄGER. Det är inte GS som skriver ihop någon lögn utan allt finns för oss alla att lyssna på och ta del av.

Media i USA håller på att spela ut sig själva. De har inte haft råd att göra vettiga reportage och granska makten. De senaste åren har de helt varit i maskopi med makten och nu när makten plötsligt (förhoppningsvis) blivit tillsatt med en som avser jobba för folket och dessutom struntar att låta MSM förmedla vad han sagt så hamnar MSM utanför ekvationen. MSM har aldrig varit mindre intressant eller mer betydelselösa. Samma sak i Sverige inom kort. MSM uthängningar av vanliga medborgare som anonymt yttrar sig kritiskt mot makten bygger upp ett hat mot MSM. Den dagen SD eller någon annan kommer till makten och gör som Trump är MSM saga all i Sverige. Hur ska en journalist försörja sig då?



Citat:
Ursprungligen postat av KreugerGuld
Det är bara gratulera fria tider! Till gratis reklam! Självmål igen för gammel media.

Att de aldrig lär sig.
Det bådar förvisso gott inför framtiden. Otroligt att de fått lov att hållas så länge bara.
Citera
2017-03-10, 12:29
  #2296
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LinusSarud
Äsch, "bygga alternativ" och "segra" etcetera. Nja, det handlar om att ifrågasätta politiker, journalister och andra makthavare när de agerar märkligt. Det kan man göra utan att ha en stor organisation bakom sig. Hela etablissemangets kontroll bygger på föreställningen om att man som enskild person inte har någon makt öht att påverka, den illusionen söndrar man genom att som enskild visa att man faktiskt kan påverka.

Slutmålet är inte att "besegra" t.ex. Expressen, utan snarare att förmå dem att sluta vinkla sanningen.

Om 100 helt oberoende personer kritiserar Expressen varje gång de vinklar sanningen så är det nog effektivare än om t.ex. GS kritiserar Expressen.

Har nämnt det förut i tråden men det tål att upprepas. Nu kör media hårt på kopplingen mellan Fria tider och Granskning Sverige via webbsidan som den där Jim Olsson tydligen registrerade och gav bort till Fria Tider. Så vag koppling att man häpnar, men för läsarna räcker det som övertygelse om att GS bara är ytterligare ett Fria Tider/Avpixlat/SD-påfund.

Det största misstag ett initiativ som Granskning Sverige kan begå är att försöka organisera sig. Då blir konspirationsteorin plötsligt inte bara en teori, utan mer en konspiration där det finns belägg för konspirationen. Jag menar inte att alla ska bli rädda och drabbas av beröringsskräck, men jag förstår inte vad som är så himla bra med att "gå samman", organisera sig, och släppa sina avslöjanden under samma paraply? Det är ju det etablissemanget vill, att alla meningsmotståndare ska samlas under samma organisation, så att de kan avfärda allihopa på en gång med enda argumentet att man ingår i den organisationen.

Tänk på saken:
"Går och registrerar granskningsverige.se och ger bort domänen till Fria Tider."

Alltså, kom igen! Jag håller inte med om Expressens beskrivning av Jim Olsson men någon raketforskare är han definitivt inte. Så korkat att man kan tro att han gjorde det på uppdrag av Expressen eller Expo. Det är ju som att hans målsättning är att Granskning Sveriges förtroende ska sänkas till havets botten. Mycket märklig gubbe, den där Jim.

Nej, jag vill upprepa faktumet att det är hur enkelt som helst att lyfta telefonen, ringa någon ni önskar ställa frågor till som ni tycker har fel, spela in samtalet och lägga upp det på nätet - på en egen kanal - för allmänna åhörare.

Man kan vara starkare som ensam individ än tillhörande en organisation i dagens debattklimat. Misstro inte er förmåga att på egen hand kunna göra skillnad och påverka.

Önskar du förbli anonyma så slipper du behöva förlita dig på andras kompetens, samt slipper "ta ansvar" för vad de andra har för åsikter (om du skulle bli avslöjad). Då är det bara dina egna samtal du behöver stå för. Så borde det såklart vara även om du publicerar dina samtal via t.ex. GS - men - i praktiken så blir det ju aldrig riktigt så, som historien med Fabian har bevisat.

Fulmedia hittar alltid något sätt att förnedra dig offentligt på om du är en meningsmotståndare och de får reda på din identitet.

Demokrati handlar om att folket har makten, inte stora organisationer. Vill vi verkligen "segra" över de "stora drakarna" genom att bygga egna drakar? Nej, för att återfå ett demokratiskt klimat bör man visa att man som individ är stark, att 100 enskilda och oberoende individer är starkare än 200 st. i en organisation.
__________________
Senast redigerad av LinusSarud 2017-03-10 kl. 13:20.
Citera
2017-03-10, 12:46
  #2297
Medlem
TupolevTu-144s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LinusSarud

Nej, jag vill upprepa faktumet att det är hur enkelt som helst att lyfta telefonen, ringa någon ni önskar ställa frågor till som ni tycker har fel, spela in samtalet och lägga upp det på nätet - på en egen kanal - för allmänna åhörare.

Man kan vara starkare som ensam individ än tillhörande en organisation i dagens debattklimat. Misstro inte er förmåga att på egen hand kunna göra skillnad och påverka.

+1

Uttrycket "Ensam är stark" har inte inte kommit till av en slump!

Gäller mer än någonsin nu!

*Dels för att journalister och politiker i etablissemanget bokstavligen skulle gå över lik för personlig vinning! De har inga svar på dina frågor, de slänger på luren! Detta måste komma fler till kännedom, vilket det gör om du ringer eller mejlar själv!

*Den andra anledningen till att "Ensam är stark" är att makten inte kan spela ut sitt GBA-kort(Guilt by association)

*En tredje anledning att "Ensam är stark" är att etablissemanget med media och politik är ett enda stort gigantiskt luftslott uppbyggt av lögn! En ensam person skulle bokstavligen kunna rasera det korthuset! Så skört är det!
__________________
Senast redigerad av TupolevTu-144 2017-03-10 kl. 13:08.
Citera
2017-03-10, 14:29
  #2298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av praele
Varför kommer du hela tiden med påståenden som du inte kan backa upp med källor?

Nej, de slås inte i spillror, de har i denna stund fått in donationer på 125.000 efter Fabians uthängning. De kommer att vara bättre än de någon gång varit förut. Nej, Ståhle kommer inte dra ner några byxor på någon. Han kommer att behöva se sig om efter ett nytt jobb om 15 år då folket som han ljugit för så många år, helt enkelt inte kommer att tolerera fake-news något mer, utan kommer att revoltera mot kommunisterna som förtryckt dem i så många år.

Haha, här ser du spillrorna. Själv har du som vanligt inte en enda källa på något. Snacka om att kasta klippblock i glashus. Inte det vassaste inlägget i tråden om man säger så ...

http://www.ekuriren.se/sormland/hatsajten-fria-tider-fick-trollfabriken-granskning-sveriges-sajt-i-gava-av-kand-nathatare/
Citera
2017-03-10, 14:31
  #2299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KreugerGuld
Jag är en av donatorerna! Du verkar ha samma förkärlek som de gammla kommunisterna i sovijetunionen, där kritiker ofta blev av med jobbet och inkomsterna när de stack upp huvudet! Hyffsat effektivt då man inte behövde sätta dem bakom galler för att tysta dem!

En fri press, inräknad alternativ media skall granska makten åt medborgarna!
Problemet vi har idag är att etablerad media inte gör sitt jobb!

GS är inte "fri press". Det är hatiskt trams som drivs av etablerade hatare och nättroll som inte gör något annat än att sprida lögner om Sverige. Satans landsförrädare.

http://www.ekuriren.se/sormland/hatsajten-fria-tider-fick-trollfabriken-granskning-sveriges-sajt-i-gava-av-kand-nathatare/
Citera
2017-03-10, 14:34
  #2300
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Landsflykting
Hahahaha fortsätt dröm på😂Det är så underbart att ni vänster-liberaler inte fattar ett skvatt av vad som händer. "Hela GS koncept är hat", typisk retorik av ett tragiskt liberalt får, som har fått inpräntat i huvudet att allt du inte håller med om är "hat". Lessen att säga det men, de kommer inte lägga ner och det finns inga finansiärer Hahaha Bring on Ståhle!!

Hoppsan, där sket det sig igen med dina försök till tankegångar. Länge leva det fria ordet som städer upp den bruna smutsen.

http://www.ekuriren.se/sormland/hatsajten-fria-tider-fick-trollfabriken-granskning-sveriges-sajt-i-gava-av-kand-nathatare/
Citera
2017-03-10, 14:43
  #2301
Medlem
Hela GS var alltså i grunden en hat- och hämndaktion från förloraren, rasisten och näthataren J*m Ols*on. Vilken nolla.

http://www.expressen.se/nyheter/nathataren-jim-olsson-registrerade-sajten-granskning-sverige/
Citera
2017-03-10, 15:01
  #2302
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TupolevTu-144
Det finns bara två troll och det är du och exponerad, ni är båda faktaresistenta.

Antingen är ni dumma eller också har ni en plan!

Bra tänkt att beskylla mig för supertroll när du själv är ett, hur får du ihop den ekvationen?

Jag förstår att det är jobbigt att ha sakfel, jobbigt att förlora och jobbigt att vara du. Nu när byxorna är nere på GS och deras hatkompisar så är det så klart lätt för galenpannerasisterna att bli lite sura. Läs gärna om början till slutet: http://www.expressen.se/nyheter/nathataren-jim-olsson-registrerade-sajten-granskning-sverige/
Citera
2017-03-10, 15:08
  #2303
Medlem
TupolevTu-144s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RightFlashbackToU
Jag förstår att det är jobbigt att ha sakfel, jobbigt att förlora och jobbigt att vara du. Nu när byxorna är nere på GS och deras hatkompisar så är det så klart lätt för galenpannerasisterna att bli lite sura. Läs gärna om början till slutet: http://www.expressen.se/nyheter/nathataren-jim-olsson-registrerade-sajten-granskning-sverige/

Jag läser inte lögnexpressen. Och jag gynnar dem inte med klick heller!

Om du öppnade ögon och öron och inte grundade din världsbild på AB och Expressens lögner så skulle du få en glimt av verkligheten. Det är inte sunt att lev sitt liv i en filterbubbla. Bevisa för dig själv att du är större än så!
Citera
2017-03-10, 15:14
  #2304
Medlem
SilentVictorys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RightFlashbackToU
Hela GS var alltså i grunden en hat- och hämndaktion från förloraren, rasisten och näthataren J*m Ols*on. Vilken nolla.

http://www.expressen.se/nyheter/nathataren-jim-olsson-registrerade-sajten-granskning-sverige/
Okej, låt säga att det nu var så då. Är det ett problem?
Jag förstår inte riktigt din poäng.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in