Flashback bygger pepparkakshus!
2017-03-09, 19:41
  #1
Medlem
Dissociatives avatar
Hej!

Söker tomma kassettband att spela in ljud på, men vilka är bäst? Trodde först att det inte skulle finnas så mycket att välja på i och med att det är 2017, men det finns ju massor! Har hittat en hel del på Ginza, men vet inte vilka som ger bäst ljud.

Observera att jag endast vill handla inom Sverige!
Ni får gärna lämna länkar också!

Mvh Dissociative
Citera
2017-03-09, 19:50
  #2
Medlem
Såg den här för ett tag sedan. Mycket bra info.
https://www.youtube.com/watch?v=jVoSQP2yUYA
Citera
2017-03-09, 19:57
  #3
Medlem
AversisrevAs avatar
Jag gillar klassiska TDK. Bra ljud och pris. Vet inte om de är "bäst" dock. Det finns knappast några stora tester av kasettband nu för tiden.

https://www.ginza.se/product/kassett...-5-pack/73520/
__________________
Senast redigerad av AversisrevA 2017-03-09 kl. 20:01.
Citera
2017-03-09, 22:28
  #4
Medlem
Dissociatives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RulleRivare
Såg den här för ett tag sedan. Mycket bra info.
https://www.youtube.com/watch?v=jVoSQP2yUYA

Såg den idag, men hittar fan inga klass 2 eller 4 band i sverige
Citera
2017-03-10, 09:07
  #5
Medlem
Är det någon som seriöst vill ha kassettband?

1 TDK SA90. Nytt fortfarande plastat
3 TDK SA-X90 knappt använda
1 TDK MA90 knappt använt
1 TDK SA90 knappt använt
1 Maxell MX90 knappt använt
1 Maxell XLI-S90 knappt använt
2 Maxell XLII-S90 knappt använda

Banden som knappt är använda kan det finnas musik på, men är väldigt lite spelade. Betraktar banden som nya.

Vid intresse skicka ett PM med vad du är villig att betala plus porto. SÅ får vi se om vi kan komma överens.
__________________
Senast redigerad av clevernickname 2017-03-10 kl. 09:11.
Citera
2017-03-10, 10:05
  #6
Medlem
Tunnan.och.Morotens avatar
Japp TDK är ju en klassiker tycker även de gjorde bra disketter, testar man en gammal maxelldisk är de ofta trasiga medans tdk brukar funka fint 👍👍💉
Citera
2017-03-10, 18:54
  #7
Medlem
avrogados avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dissociative
Söker tomma kassettband att spela in ljud på, men vilka är bäst?
Hmm, förvånad att detta fanns att köpa idag...

Jag har själv en stapel med Maxell XL II-S 60 min. från 80 som fortfarande låter bra (inspelat då) samt en blandning av krom och metall av maxell, fuji, tdk m.fl.

Köpte aldrig några TRACK eller vad dom nu hette men det skulle va-kul att ha idag

Dagens band som säljs kanske inte har samma 'kvalle' som förr, vem vet.

Är väl lite fundersam att jag dumpat trasiga hårddiskar i mängder längs livet men fortfarande har fungerande kassetter
Citera
2017-03-13, 18:38
  #8
Medlem
Dissociatives avatar
Köpte ett 3-pack Maxell UR och ett 5-pack TDK D90. Det är bara klass 1 band men ska bli kul ändå att se hur det låter, det kanske duger. Det var ju inga stora pengar iallafall
Citera
2017-03-13, 19:27
  #9
Vet inte hur kvalitén är idag. Förr körde jag enbart med chromeband, tyckte att man fick fram en fin diskant i dessa band. Helst skulle det vara BASF. Om vi ska prata nostalgi så kommer jag ihåg TRACK "den svenska utmanaren" som det hette i reklamen. Svensktillverkade band med snygg design. Tyvärr så blev dom inte långlivade, tyckte inte att de var så hållbara som dom japanska banden. Maxell och TDK var de band som blev vanligast sen och tydligen överlevde.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in