Citat:
Ursprungligen postat av
fitz-hume
Intressant i så fall att veta varför Camilla ville gifta sig med en man hon aldrig har sett förut. Poängen är ju att man inte ska vara så ytlig och utseendefixerad utan ge det hela en ärlig chans. Själv finner jag inte Thomas oattraktiv trots att han var något av Anders Breiviks tvilling. Men kanske hon ställde vissa specifika utseendekrav som "experterna" ignorerade.
Vi har ju sett detta i alla länders "gift vid första ögonkastet", hur många av kvinnorna blir besvikna när dom ser sin man vid altaret, vissa kunde inte dölja sin besvikelse överhuvudtaget.
Jag tror det är så att kvinnor som regel inte vill erkänna för sig själva att dom är ytliga då det anses fult. Män bryr sig inte och är ärliga med sin biologiska ytlighet. De kvinnor som söker till programmet är förvirrade och är i förnekelse om attraktionens (avgörande)betydelse, de har lurats till att tro att attraktion ska kunna växa fram. Det blir ett rejält uppvaknande för många av dem, på brudgummens bekostnad.
I andra versioner har "experterna" ignorerat helt deltagarnas krav, både vad gäller utseende och personlighet. Experterna har i andra versioner frågat deltagarna om utseendemässiga preferenser, men vet inte om dom gjort det i den norska. Det var ju nån av de kvinnliga norska experterna som sa att "det spelar ingen roll om man inte är attraherad alls vid första mötet" eller nåt i den stilen, nåt så urbota korkat och världsfrånvänt. Så det är väl inte otänkbart att de mycket väl kan ha ignorerat eventuella utseendemässiga preferenser.