Citat:
Ursprungligen postat av
tantigheter
Nej, vi vet inte. Jag har försökt addera två och två men det blev kanske minus.
Julianas man har arbetat som tolk i Johannas företag (?) därför tänkte jag att de kan vara afghaner födda i exil på olika håll och således ha modersmålet gemensamt. De kulturella, språkliga och flyktingpolitiska gränserna är väldigt flytande i området som jag har förstått det.
Mitt spekulerande kan förstås vara fel.
Det spännande med tråden är att vi lägger märke till så olika saker och sedan får vi försöka prata ihop oss till en helhetsbild, nyttigt och lite intressant.
Jag håller helt och fullt med dig i detta
Ja, han jobbade som tolk åt JM. Han var väl också misstänkt som en av de som misshandlade sexflyktingpojkarna. Finns tidigt i andra FB-tråden
(FB) Kvinnlig chef på flyktingboende tvingade pojkar till sex
Att de gifte sig i Pakistan behöver inte betyda att han är från Pakistan. Afghanistan kan de ju inte åka till, och Pakistan är det nya "innestället" att åka och gifta sig i. Billigt "annorlunda"...en "upplevelse". Man köper ett "paket", med lokal, mat, bruduppsättning, smink, musik, uppträdande..."all inclusive", typ.