Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-02-16, 08:58
  #82093
Medlem
andersaanderssonas avatar
Mördaren.

Enligt vittnen märkbart längre än paret Palme. Olof var 173 cm, Lisbet kortare. Angivet till cirka 180-185 centimeter. Ingen anger honom som lång eller kort. Tjock eller smal. Bred ryggtavla och Hages beskrivning snygga kropp förekommer. Liksom vältränad och spänstig.

Hans beteende andas iskyla, omslag från passivitet till aktivitet och återigen till passivitet med behärskad flykt. Inga misstag. Förutom skottet mot Lisbet. Oavsett om det var ett vådaskott eller inte. Inga synbara känsloyttringar eller konstigheter. Efterlämnandes enbart två kulor som kan bestämmas till årtalet 1979.

Vapenkunniga påstår med emfas att gärningsmannen var vapenkunnig och van vid grovkalibriga revolvrar. Han var högerskytt enligt IM. Valt vapen och ammunition skvallrar enligt Mörkläggning om en person som har tillgång till något som var ovanligt 1986. En beväpning som vid tiden saknade legalt användningsområde. Med ett undantag. Sportskyttar. Något som krävde licens.

GRK sid. 310.

http://www.regeringen.se/49bb76/contentassets/126003cf7f424174863bb0cc252ba919/granskningskommissionens-betankande-i-anledning-av-brottsutredningen-efter-mordet-pa-statsminister-o lof-palme-del-2

Citat.
Per-Göran Näss har vidare uppgivit att de uppdrag han fick gällde
enskilda polismän som misstänkta gärningsmän. Det var, med ett
undantag, i princip aldrig fråga om att utreda de utpekades eventuella
delaktighet i en sammansvärjning

Enligt Per-Göran Näss fanns det från utredningssynpunkt en direkt
nackdel med att polisärendena hanterades på detta sätt. De som utredde
dem hade, som nyss framgått, inte full kunskap om utredningen, Slut citat.

Läs in den informationen och jämför med förhören av CGÖ.

http://www.itdemokrati.nu/page59.html

Det är Östling som talar om för Säpo att det nog inte är så lämpligt att hans anställning och ställning kommer fram. Ett subtilt hot mot generaldirektören. Utan att hot framställts. Det är inte svårt att se vem som i detta läget dikterar förutsättningarna och konsekvenserna. Och vem som viker sig.

Metoden känns igen. Det var inte Holmer som kallade på honom. Det var Östling som knallade upp till spaningsledarens rum och frankt deklarerade att han nu slutade inom polisen. Som bevisligen resulterade i miljonbeställningar till hans och Grundborgs firma. Finns det någon som tror att det var Holmer som dikterade villkoren. Eller att det var en slump att P-O Karlsson som utsågs till first equipment officer. En person som Ö fattade tycke för när han som nybörjare hamnade i hans piketgrupp. Som HH var initiativet till. Och där det enligt mig inte råder någon tvekan om vem som var hans sakkunnige. Eller rentav inspiratören.

Med stor sannolikhet var HH chef för Stockholms kuppförsvar 1986. Ett konglomerat av poliser och militärer. Helt enligt regeringens skrivningar vid tiden.

Avrättarens flykt tyder på lokalkännedom. Något som några skribenter i tråden kommenterat med att det enbart krävs en stockholmare för den bedriften. Alltså är det troligare att han just var det än en snabbinkallad utböling med forcerad utbildning i lokal geografi. Utan att man ens i förväg visste var man skulle slå till. Man visste det inte ens tio minuter före mordet.

Gärningsmannens uppenbara förmåga att verka utan att synas i förväg. Där förutsättningen är att man varken avviker via kroppslängd, beteende eller klädsel. En förutsättning för varje spanare, övervakare eller skuggare. En förutsättning för SAs Säpo-grupp. Liksom för grupperna Barbro och Leon. Som Moelv beskrev som fribrytare som spanade på både varandra och OP.

Inom fysiken och kosmologin förekommer Heisenbergs osäkerhetsprincip enligt kvantmekaniken. I MOP förkroppsligade via Dahlgrens berättelse. Liksom i Dahlstens och Donalds vittnesmål. Plus Dags narkotikaspaning. Vilka grupper var egentligen på plats och i vilket syfte. Tillhörde den beskrivna knattegruppen i Säpos hägn den verkligheten. Det som kännetecknar dessa presumtiva grupper är den absoluta tystnaden efter 19860228. Påminnandes om en naturlag. Som enbart kan förklaras med en förenad M-teori. M som i Mollvik. Med tio rumsdimensioner och en tidsmässig. Där 7 dimensioner döljs i matematiska hoprullade rum. Enligt honom kallad Giuillourummet eller dolda psykrummet.

Skojade bara med dig Ove!

Vitsen med ovanstående kåseri/fakta är följande.

En person med mördarens kvalifikationer och vapenvana kan omöjligt passera register eller skytteklubbar. Sannolikheten är stor att hans namn finns i registrerade skytteklubbar i Stockholms län. Där specifikationerna från mordplatsen automatiskt kan utesluta ett antal. Plus de som har hållbara alibin för mordkvällen.

Bevisligen finns det en polis vid tiden som vittnar om att CGÖ i hans bil skrutit om att han vet vem mördaren var. Något som naturligtvis både kan vara en skröna och ett skämt. För varför skulle han vidarebefordra den insikten till en okunnig som inte kunde hålla käften. Samtidigt som Ö inte gjorde det till någon annan lösmynt.

Samtidigt finns det en form av sanning att hitta här. För vem om inte CGÖ kunde veta vem eller vilka som var utbildade och intresserade av grovkalibriga revolvrar i Stockholm. Med dess medlemslistor och intressen. Med aktuell ammunition med spårbara isotoper. Och att hans kompis Sonny i PU kunde styra alla vapenspår i PU. En medlem i Östlings försvarskytteförening 1987.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2017-02-16 kl. 09:18.
Citera
2017-02-16, 09:50
  #82094
Medlem
Stelfs avatar
Cristoph Andersson har skrivit en intressant artikel om und/säk tjänstens suspekta kopplingar och användning av- i detta fall- högerextrema element. Visserligen handlar detta om nutid men jag tycker det det är ett intressant exempel på arbetssätt och strukturer som ger bäring även bakåt i tiden. Sättet att bygga upp celler med 3 till 10 personer som man slutligen tappar kontroll på känns igen från IB/IB03, SB, AGAG osv.

Kopplat till MOP får jag vibbar av bl.a. artiklar som Lingärdes "Svensk högerextremistisk aktionsgrupp kan ligga bakom mordet" och Moelvs "Fanatiska "fribrytargrupper" med rötter i gamla IB bör granskas" och Agrells "Ett mord i fosterlandets namn". Likaså Sten Anderssons uppgifter om en SÄPO-grupps övervakning av OP, övervakningspromemoria A115 44 etc.

http://www.sydsvenskan.se/2017-02-15/triggade-tyska-sapo-hogerextrem-terror
Citera
2017-02-16, 10:21
  #82095
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
.......CGÖ kan vara korkad , eller också känna sig "Untouchable", det visar beslagen som gjordes i hans lägenhet 1988. Stefan Svensson var en annan skitstövel i uniform. Men ang MOP har han ett starkt alibi när han befann sig på repövning i Norrbotten.
Hos Baltiska kommittén fanns Arvo Horm, Birger Hagård, Åke J Eek och Anders Larsson som såg med stor fientlighet på statsminister Olof Palmes sovjetpolitik. Det sammanlänkande kittet i BK var motståndet mot Sovjetunionen. ...... men det är fel att peka ut alla medlemmar som nazister. Nicket "Tiny-Tiny" med insyn i Baltiska har påstått att folk där kände till Åke övervakning av Olof Palme. Kommitteén var grundligt infiltrerad av KGB, som alltid visat exilorganisationer stort intresse. Joel Haukka är en av de utpekade KGB-gubbarna. Dennes samarbete med SSI blir i det läget mycket intressant.
Före MOP spanade JH på AL. Det är via hans rapportering till UD och Sten Andersson det stora bråket om riksdagsstenografen Bengt Henningsson kommer till allmänhetens kännedom. Både AL och JH anklagas från olika håll att ha ett finger med i MOP.......
Jag utgår ifrån att AL kände till att det gick rykten gällande Arvo Horm som ev. CIA-agent........
För att bedöma det här klientelet som jag lärt känna ingående genom IvB:s märkligt fixerade berättelser så måste man först fatta vilka beroendeförhållanden som gäller. Detta var SPF uppdrag och specialitet som till en början enbart kunde störas av IB med regeringens direkta insyn. Efter avslöjandet av IB måste Guillou fortsätta jobba för SPF med den därifrån dirigerade ryktesspridningen om vilka som skulle misstänkas jobba för vilka i vilket syfte.
Samspelet mellan NATO och GRU som också svenska affärsintressen gynnades av medan världens folk skrämdes till slaveri måste till varje pris hållas så hemligt att ingen enskild ens hos SPF skulle fatta. Guillou hade inget val då SPF annars hotade att stalka honom likt Bergling som också hade fått nys om officerarnas landsförräderi ihop med SPF. Guillous samröre med KGB var just då ännu enklare att bygga en falsk anklagelse kring. Guillou blev därmed fast och lurades samtidigt att som fix idé misstänka Palme för allt.
Ingen av dessa på olika sidor inblandade med uppdrag att hålla koll på varandra åt någon överordnad anonym eller inbillad myndighet kunde någonsin ha en egen agenda ens för sitt privatliv. Anders Larsson som uppenbarligen ville bryta sig ur då han insett den övergripande planen fick en plågsam död och sataniskt eftermäle. Så har det gått för de flesta som IvB kunnat berätta närmare om inklusive bästa vännen Ulf Oscarsson senast.
Citera
2017-02-16, 10:23
  #82096
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stelf
Cristoph Andersson har skrivit en intressant artikel om und/säk tjänstens suspekta kopplingar och användning av- i detta fall- högerextrema element. Visserligen handlar detta om nutid men jag tycker det det är ett intressant exempel på arbetssätt och strukturer som ger bäring även bakåt i tiden. Sättet att bygga upp celler med 3 till 10 personer som man slutligen tappar kontroll på känns igen från IB/IB03, SB, AGAG osv.

Kopplat till MOP får jag vibbar av bl.a. artiklar som Lingärdes "Svensk högerextremistisk aktionsgrupp kan ligga bakom mordet" och Moelvs "Fanatiska "fribrytargrupper" med rötter i gamla IB bör granskas" och Agrells "Ett mord i fosterlandets namn". Likaså Sten Anderssons uppgifter om en SÄPO-grupps övervakning av OP, övervakningspromemoria A115 44 etc.

http://www.sydsvenskan.se/2017-02-15/triggade-tyska-sapo-hogerextrem-terror

Kopplar vi då ihop det med vilka som 1986 aktivt kunde påverka PU och Holmer vid tiden för mordet blir det riktigt intressant. Eller var det HH som var tuppen på gödselstacken. Samtidigt som jag vägrar tro att han ingick i mordet.

Vem ville dölja vad. Och vilka hade verktygen för mörkläggning. Knappast en fribytargrupp utan förankring.

För mig är det uppenbart att man måste skilja på mordet och mörkläggningen. Där båda sidorna hade allt att vinna på att ingenting av vikt kom fram. Även om man var hoptvinnade utan direkt påvisbar kontakt.

Enligt Wall så erkände Ebbe i ett svagt ögonblick vad det egentligen handlade om. Svenska folket måste få ett avslut. Så man slutar att fundera. Oavsett vem eller vilka som framförs som skyldiga. En värld där Näss var KGB-spion och skyldig till att PKK-spåret aldrig fick bäring.

En önskan som Ölvebro senare uppfyllde utan PKK. Det var CP och ingen annan. Något som både IC, media och Löfven intygar. Allt annat är enbart löjliga konspirationsteorier.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2017-02-16 kl. 10:51.
Citera
2017-02-16, 17:27
  #82097
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona

Läs in den informationen och jämför med förhören av CGÖ.

http://www.itdemokrati.nu/page59.html

festlig kille, denne östling:

F: vill du få förhöret uppläst?
Ö: no sir, för helvete!
F: du godkänner bandet som det är?
Ö: yes sir!
Citera
2017-02-16, 17:59
  #82098
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
....För mig är det uppenbart att man måste skilja på mordet och mörkläggningen. Där båda sidorna hade allt att vinna på att ingenting av vikt kom fram. Även om man var hoptvinnade utan direkt påvisbar kontakt.....
Tvärtom bör man se de genomgående motiven och samlade kompetenserna för planering, genomförande och mörkläggning av både mord och statskupp. Enbart SPF kan då ha haft tillräcklig insyn med fullt ansvar om än inte något personligt över händelseutvecklingen. Bara Guillou som varit med från början kan ha varit motiverad och smart nog att helt lagenligt missbruka bristerna i statsmakten.
Citera
2017-02-16, 21:54
  #82099
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
Tvärtom bör man se de genomgående motiven och samlade kompetenserna för planering, genomförande och mörkläggning av både mord och statskupp. Enbart SPF kan då ha haft tillräcklig insyn med fullt ansvar om än inte något personligt över händelseutvecklingen. Bara Guillou som varit med från början kan ha varit motiverad och smart nog att helt lagenligt missbruka bristerna i statsmakten.
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
"Finansskojarna bakom har uppenbarligen samma sorts utilitaristiska moral som Guillouligan med "Makt är Rätt"."

Jag ställde en fråga till dig.
Kan du présentera namnen i den ligan?
Citera
2017-02-16, 21:55
  #82100
Medlem
FurirRevaers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
festlig kille, denne östling:

F: vill du få förhöret uppläst?
Ö: no sir, för helvete!
F: du godkänner bandet som det är?
Ö: yes sir!

Var han inte packad eller i alla fall rejält bakis under det där förhöret?
Citera
2017-02-16, 23:19
  #82101
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
Var han inte packad eller i alla fall rejält bakis under det där förhöret?

Remstam har lagt ut Carl-Gustaf Östlings förhör.

http://www.itdemokrati.nu/page59.html
Citera
2017-02-17, 12:36
  #82102
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stelf
Cristoph Andersson har skrivit en intressant artikel om und/säk tjänstens suspekta kopplingar och användning av- i detta fall- högerextrema element. Visserligen handlar detta om nutid men jag tycker det det är ett intressant exempel på arbetssätt och strukturer som ger bäring även bakåt i tiden. Sättet att bygga upp celler med 3 till 10 personer som man slutligen tappar kontroll på känns igen från IB/IB03, SB, AGAG osv.

Kopplat till MOP får jag vibbar av bl.a. artiklar som Lingärdes "Svensk högerextremistisk aktionsgrupp kan ligga bakom mordet" och Moelvs "Fanatiska "fribrytargrupper" med rötter i gamla IB bör granskas" och Agrells "Ett mord i fosterlandets namn". Likaså Sten Anderssons uppgifter om en SÄPO-grupps övervakning av OP, övervakningspromemoria A115 44 etc.

http://www.sydsvenskan.se/2017-02-15/triggade-tyska-sapo-hogerextrem-terror

Cristoph Anderssons artikels första del gällande tyskarna är det som KGB/FSB var och är så bra på , provokatsiya. Det i sig är inte samma som att ha informatörer i sådana miljöer. Det andra kräver dock det första men det andra är inte alltid en påföljd av det första.
Citera
2017-02-17, 12:52
  #82103
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Remstam har lagt ut Carl-Gustaf Östlings förhör.

http://www.itdemokrati.nu/page59.html
Jag förmodar bara att du läst det förut?
Sen undrar jag om det inte skulle vara möjligt att hitta Kioskvältaren Storm, för att fråga hur det egentligen låg till.
Citera
2017-02-17, 19:23
  #82104
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
Var han inte packad eller i alla fall rejält bakis under det där förhöret?

Jag vill minnas att han var berusad och mycket nervös i inlednignen. Nervositeten försvann när han fick veta att förhöret handlade om Palmemordet, som var ett område han inte behövde oroa sig för det minsta. Lite jobbigare om någon börjar fråga om bazookan som hängde ovanför dörren i lägenheten... Men den frågan kom ju upp senare. Dock inte från polisen, utan från tullmyndigheten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in