Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Men bäst på detta har ändå varit européer som koloniserade resten av världen och spred "civilisation" mha gevär och kanoner, de frågade inte ens efter någon "rätt", de bara tog för sig.
Sedan fortsatte USA i samma anda.
DET är orsaken till flyktingvågorna.
Nej det kan jag inte hålla med om. Exakt hur ser kopplingen ut mellan vita européers kolonialism och svarta samt arabers försök till invasion av hela världen i dag.
Afrika har varit utsatt för arabernas slavhandel innan de vita kom och tog över. Därefter har de svarta förökat sig över alla breddar och med deras inneboende oförmåga har de bara alternativet att fly till länder som kan försörja dem.
Asien har härar erövrat och ockuperat sedan urminnes tider. Europa har blivit lika utsatt som Kina och Indien av små länder med extrem nativitet och invasionslusta. I Mellersta östern har Perser Makedonier, Araber avlöst varandra i erövringar.
Du väljer att låtsats som bara vita har varit erövrare och skuld till allt.
Varför ska USA;s indianer betala priset för andra tiders koloniala erövringar?