Citat:
Ursprungligen postat av
ImMcGyverLOL
Var det inte Bonnier som det ryktades om vill köpa Aftonblaskan? Och de vill tydligen sälja Asylsvenskan och SF Bio. Och nu skall Wolodarski värva 100.000 nya prenumeranter. Vad blandar de i drinkarna där i Stockholm, egentligen?
Om jag får teckna ett porträtt av Bonniers attityd, dess favorit-sätt att operera, så är det
satsa på print.
Därför var försöket att köpa Aftonbladet föreståeligt, därför är ambitionen att värva DN-prenumeranter (ā la prisdumpa abonnemang för 1:- och dylikt, allt för att blåsa upp siffrorna) förståelig.
Och man backar från den digitala annonsstrategin för DI och DN = man är inte riktigt hemma i den digitala världen.
Det är inte helt galet att satsa på det man trivs med -- men -- detta går inte riktigt att försvara i en hård företagsekonomisk verksamhet. Jag menar, Facit 1980 kanske trivdes med mekaniska produkter, man var inte heart and soul med i digital teknik, och då gick det som det gick. Nokia trivdes med att tillverka tekniskt bra telefonhårdvara men det räckte inte långt när smartphones kom, där programvaran är det som avgör.
Så att Bonniers satsar på print är förståeligt på kort sikt men strategiskt vet jag inte vad det ska leda till.