Citat:
Ursprungligen postat av
sprithitler
5.56 kan vara otillräcklig mot många kroppsskydd. Inte många arméer använde kroppsskydd på sextiotalet när jänkarna antog m16, ej heller på åttiotalet när vi införde ak5.
En uppdaterad och intrimmad 7.62 i moderna bössor kan ge starka fördelar mot trupp med kroppsskydd.
De kroppsskydd som stoppar 5,56x45 stoppar i regel också 7,62x51.
De enda länderna som gått tillbaks till/aldrig bytte ut 7,62x51 är som regel länder där skjutavstånden är långa vilket i princip är det enda som berättigar 7,62x51 som standard. Exempel på dessa är Brasilien, Chile och Turkiet.
5,56x45 är en i 9 fall av 10 minst lika bra eller oftast lämpligare patron än 7,62x51 ur ett svenskt perspektiv som beväpning för den vanlige soldaten. Den enstaka gång där 7,62x51 vore lämpligare än 5,56x45 kan den situationen lösas av KSP eller en skarpskytt med vapen i den kalibern, eller ännu grövre vapen som finns på gruppen som 40 mm Grt, GRG etc.