Citat:
Ursprungligen postat av
tverskoy
Vad spelar det för roll, jag orkar inte diskuteraa små detaljer. EU kommer att ta bort sanktioner under sommaren, punkt slut. Inget att diskutera.
Tvärt om: EU kommer att enas med såväl Putler som, (i alla fall delvis), Trump som motståndare. Detta är
helt oundvikligt då det handlar om en sociologiskt grundläggande gruppdynamisk princip: Vi kontra dom. Tidigare så såg kanske många människor i Europa, (dit jag, naturligtvis, inte räknar Ryssland), invandrarna som "dom". Så icke längre: Nu har folk huvudet fullt med Trump och hotet ifrån Putler.
Du skall få se: Om så blott tio procent av det som hänt i USA beror på rysk manipulation, så var det det största misstaget Putler gjort hittills. För tack vare detta, och, naturligtvis, allt annat som Putler gjort, t.ex. Krimoperationen, så kommer EU länderna, äntligen, att enas och börja bygga en starkare union. Vi kommer med andra ord att lära oss stå på egna ben och bli en geopolitisk konkurrent till såväl Ryssland som USA. Kina kan vi, till en början, samarbeta med. Senare får vi väl växla om till det demokratiska Indien när väl det landet blivit tillräckligt starkt för att utgöra en egen geopolitisk kraft.
Ryssland har att se fram emot följande:
Ett enat EU, (vilket på kort sikt inte behöver innebära att alla länder har euron som valuta).
Ett starkt försvarsförbund inom EU som kommer att ha ca 300.000 man ständigt stridsberedda, (det dubbla antalet mot vad Ryssland har i sitt västra militärområde), och större reserver än vad Ryssland har.. Visst kan det ta tid att åstadkomma detta men att vi skulle klara det på 10 år är långt ifrån omöjligt. Nazityskland lyckades rusta upp på bara sex år nästan ifrån botten. Jämför detta med det svenska försvaret som, trots obetydligt ökade anslag, lyckats öka den svenska försvarsförmågan de senaste två åren.
5000 kärnvapenstridsspetsar under EU kontroll för att balansera såväl Rysslands som USA:s strategiska kärnvapen. Givetvis med moderna vapenbärare.
En ekonomi som växer och som redan är världens största frihandelsområde.
En snabb teknologisk utveckling.
En lösning på EU:s svåra demografiska problem, vilket förmodligen innebär att vi kommer att ta emot 5 miljoner invandrare till EU varje år samt öka födelsetalen. Eftersom vi nu vet vilka de verkliga fienderna är så kommer folk att acceptera detta, förutsatt att det sker på ett rättvist sätt.
På sikt så kommer såväl Moldavien som Ukraina att bli EU medlemmar. Detta kommer, ytterligare, att försvaga den Rysslands geopolitiska situation. Desamma gäller när såväl Sverige som Finland går med i EU:s försvarsförbund. De två största hindren för att gå med i NATO kommer då inte att existera: USA och Turkiet, (som, naturligtvis, aldrig, kommer att bli en EU medlem, nu när de visat sitt rätta islamistiska ansikte).